گزارش نیویورک تایمز از شبی که ترامپ ترسید به ایران حمله کند

به گزارش وبلاگ میهن، یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع مطلع در کاخ سفید گزارشی را در خصوص شبی که قرار بود آمریکا در واکنش به سرنگونی پهپاد خود توسط نیروهای ایرانی حمله محدودی را به خاک ایران تدارک ببیند، منتشر نموده و از چگونگی لغو حمله به دستور ترامپ پرده برداشته است.

گزارش نیویورک تایمز از شبی که ترامپ ترسید به ایران حمله کند

گروه بین الملل خبرنگاران- نشریه آمریکایی نیویورک تایمز چند روز پیش گزارشی به نقل از مقام های مطلع در کاخ سفید منتشر کرد که بیانگر اتفاقاتی است که در شبی که ترامپ تصمیم گرفت به ایران حمله نظامی انجام دهد در اتاق وضعیت کاخ سفید اتفاق افتاده است.

در آن موقع یعنی در تاریخ 20 ژوئن سال 2019 (30 خرداد 1398) که به تابستان داغ تنش های تهران و واشنگتن نیز معروف شده است، ایران یک پهپاد آمریکایی را در آسمان کشورمان به جاسوسی می پرداخت هدف قرار داده و منهدم ساخته بود. در آن شب ترامپ تصمیم گرفته بود به توصیه مشاورانش و از جمله جان بولتون و مایک پامپئو گوش داده و حمله ای هر چند کوچک و جزیی به پایگاه ها و یا مواضع نظامی ایران داشته باشد که بتواند آبروی از دست رفته آمریکا در دنیا را احیا کند. این اقدام اما آن چنان که رسانه های آمریکایی می گویند در دقیقه 90 لغو شد و هواپیماهایی که از روی ناو آبراهام لینکلن در خلیج فارس پریده بودند تا ایران را هدف قرار دهند، در نهایت هیچ دستوری از کاخ سفید دریافت ننموده و به مقر خود بازگشتند.

این شب از نظر تعدادی زیادی از کارشناسان سیاست خارجی آمریکا، شبی بود که دولت ترامپ نشان داد به همین سادگی نمی توان به ایران حمله نظامی کرد و درعین حال ثابت کرد خود ترامپ نیز آن قدر شخصیت متزلزلی دارد که در دریافت یک تصمیم هم بارها و بارها دچار تردید شده و کار برای مشاوران و حتی نیروهای نظامی ایالات متحده را بسیار سخت می نماید.

بر اساس این گزارش، در بعدازظهر 20 ژوئن ترامپ از تعدادی از رهبران کنگره خواسته بود که برای مشورت در خصوص نوع مقابله با رفتار ایران به کاخ سفید بروند. بااین حال او قبل از دیدار با نمایندگان کنگره تصمیم خود را برای حمله به بعضی از مواضع نظامی ایران گرفته بود و چیزی در جمع نمایندگان بیان نکرد.

ترامپ بر خلاف عادت همیشگی خود که فقط و فقط می خواهد خودش متکلم وحده باشد و از همان اول بحث نیز بیان می نماید که تصمیمش را از قبل گرفته است، این بار چیزی از تصمیم گیریش به رهبران کنگره نگفت و اجازه داد آن ها نظراتشان را بیان نمایند. یکی از رهبران جمهوری خواه در این خصوص به او گفت: چرا سکوهای پرتاب موشک ایران را هدف قرار نمی دهی؟ ترامپ با اشاره به این قانون گذار آمریکایی گفت: خوب اگر این را می خواهی، باید بگویم از تصمیمی که گرفته ام خشنود می شوی.

بااین حال سه ساعت بعد ترامپ تصمیمش را کاملاً تغییر داد. او بدون اینکه مشورتی با معاون خود مایک پنس گرفته و یا با مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه اش گفت وگویی کند، درحالی که کشتی ها آماده شلیک موشک های تام هاوک بوده و هواپیماها نیز از روی عرشه ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن برخاسته بودند تا ده دقیقه بعد اهدافی در ایران را مورد هدف قرار دهند، تصمیمش را عوض کرد. زمانی که مایک پامپئو و سایر مقامات به کاخ سفید بازگشتند تا در جریان عملیات نظامی قرار بگیرند و گمان می کردند که شبی طولانی را در پی خواهند داشت تا به مانیتور و نظارت کردن رفتار ایران بنشینند، به یکباره متوجه شدند که عملیات به کلی لغو شده است!

ترامپ که تهدید نموده بود می تواند دشمنان ایالات متحده را به کلی از روی زمین محو نموده و نابود کند و درعین حال بیان نموده بود که نیروهای ایالات متحده را به صورت کامل از خاورمیانه خارج می نماید، بعدازآن شب به فرمانده ای تبدیل شد که دیگر به محدودیت های به کار بردن زور مطلعی یافته بود.

هنوز بعد از گذشت سه ماه از لغو شدن این حمله، بسیاری از متحدان ترامپ معتقدند که قدم های برداشته شده توسط تهران در منطقه به این دلیل بوده است که ایران متوقف شدن عملیات نظامی در شب 20 ژوئن را نشانه ای از ضعف ایالات متحده دانست. آن ها که ایران را مقصر اصلی در حادثه حمله به تاسیسات نفتی عربستان می دانند، بر همین مسئله تأکید می نمایند که ساقط کردن پهپاد آمریکایی و پاسخ ندادن آمریکا به این مسئله، به ایران جرات بیشتری برای تحرکات منطقه ای و ضربه زدن به منافع آمریکا و متحدانش در منطقه داده است. اما ترامپ معتقد است تصمیمش نشان دهنده خویشتن داری کشوری است که تاکنون هم منابع اقتصادی و جان های زیادی را در خاورمیانه قربانی نموده است. برداشت ایران از این مسئله هر چه باشد، نشان دهنده ضعف آمریکا در برابر این کشور است.

ترامپ قبل از این جلسه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: زمانی که وارد رقابت های انتخاباتی شدم، همه گفتند وای! می خواهد جنگ راه بیندازد، می خواهد جنگ راه بیندازد! می خواهد همه چیز و همه کس را بسوزاند! خوب این آسان ترین کاری است که می توانم انجام دهم و می توانم آن را همین الان انجام دهم.

اما بیشتر از اینکه جنگ مدنظر ترامپ جنگی واقعی درصحنه نظامی باشد، جنگی 280 کاراکتری در توئیتر بود. او ثابت کرد که عمیقاً تمایلی برای جنگیدن در میدان نبرد نظامی واقعی ندارد. دیگران آن را نشانه ضعف می دانستند ولی او در کمال تعجب، آن را نشانه قدرت می دانست!

چند ساعت بعد از هدف قرار دریافت پهپاد آمریکایی، ساعت 7 صبح با جان بولتون که در آن موقع مشاور امنیت ملی اش بود قرار صبحانه گذاشت. در این جلسه مایک پمپئو وزیر امور خارجه، ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش و پاتریک شاناهان که برای پست وزارت دفاع انتخاب شده و در همان حال استعفا داده بود و قرار بود دو روز دیگر مارک اسپر جای او را بگیرد، حضور داشتند.

در این جلسه موارد متعددی برای حمله در نظر گرفته شد. ترجیح پنتاگون این بود که یکی از قایق های ایرانی دارای پایه موشک ایرانی هدف قرار بگیرد که آمریکا آن را برای مدتی بود در خلیج عمان زیر نظر داشت. قرار بود آمریکایی ها به سرنشینان قایق اخطار دهند که آن را ترک نمایند و از این منظره فیلم گرفته و سپس قایق را با موشک هدف قرار دهند. در نتیجه این اقدام کسی کشته نمی شد و جوابی هم به اقدام ایران در زدن پهپاد آمریکا داده می شد. شاناهان و ژنرال دانفورد معتقد بودند که این پاسخ مناسبی به هدف قرار دادن پهپاد 130 میلیون دلاری آمریکا است (!) اما بولتون و پمپئو بر این عقیده بودند که حمله باید در خاک ایران انجام گردد و اگر چنین حمله ای در بیرون از ایران انجام گردد چندان هم قاطعانه به نظر نمی رسد. آن ها معتقد بودند مناطق نظامی و یا محل های قرارگیری رادارهای موشکی ایران که پهپاد را هدف قرار داده باید مورد حمله قرار گیرد. در ساعت 11 صبح مشاوران بیشتری در اتاق وضعیت کاخ سفید برای ارائه توضیحات به رئیس جمهور گرد آمدند. این جلسه یک ساعت طول کشید و گزینه های مختلف در آن مورد آنالیز نهاده شد.

آن ها ترامپ را قانع نموده بودند که اگر حمله ای به این مناطق صورت گیرد در حدود 150 نفر کشته می شوند. وقتی مشاوران از جلسه بیرون آمدند، همه بر این عقیده بودند که ترامپ با گزینه آخر موافقت نموده است. و قرار بود که حمله در ساعت 9 شب انجام گیرد. بااین حال پنتاگون نگرانی های دیگری داشت. ژنرال دانفورد بر این عقیده بود که کشتن 150 ایرانی باعث می گردد حملات دیگری از سوی ایران صورت گیرد و تنش ها را به شدت بیشتر می نماید. او معتقد بود این حملات و تنش ها به درگیری ای ثابت و همیشگی تبدیل می گردد و همین مسئله باعث می گردد که دولت آمریکا مجبور گردد نیروهای بیشتری را به منطقه بفرستد. بعدازاین گزارش ترامپ که در جلسه با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بود گفت: فکر می کنم این کار عمدی نبوده باشد! او بعدازاین در جلسه با خبرنگاران هم اعلام کرد که به نظرم این کار از سوی ایران عمدی نبوده است! فکر می کنم کار یک آدم سست و احمق باشد! بولتون بر این عقیده بود که اصلاً اهمیتی ندارد که تهران به فرماندهانش دستور داده باشد که هرکدام از نظامیانشان می توانند چنین کاری انجام دهند یا نه، مهم این است که این کار اجرا شده است اما این مسئله به نکته کلیدی در صحبت های ترامپ تبدیل شده بود. ترامپ بر این عقیده بود که مردم آمریکا واقعاً نمی دانند که او از نظر احساسی چقدر بر روی این مسئله حساس است که آمریکایی ها بیخود و بی جهت و بدون ضرورت نمیرند.

در ساعت سه بعدازظهر ترامپ با نمایندگان کنگره دیدار کرد. به نظر می رسید که بیشتر از پیش در خصوص اینکه با ایران چه باید بکند، تردید دارد. دموکرات ها هم به او هشدار دادند که حمله نظامی به ایران می تواند باعث بی ثباتی در منطقه شده و کل منطقه را در دستان ایران بگذارد. ترامپ برای اولین بار با دیدگاه دموکرات ها مخالفتی نکرد. در واقع ترامپ در خصوص واکنش ایران نگران بود. آدام اسمیت، نماینده دموکرات از کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان دراین باره به نیویورک تایمز گفت: در نهایت حسی که من از ترامپ گرفتم این بود که او واقعاً به صورت هوشمندانه ای نگران بود که وارد درگیری گسترده تری بگردد. و به نظرم این خیلی خوب بود که او در این مورد با ما مشورت کرد. او برای اولین ما را به کاخ سفید دعوت ننموده بود که برای یک ساعت و نیم فقط سرمان داد بکشد و پارس کند. او به ما گوش می کرد که واقعاً مرا شگفت زده کرد.

ترامپ تصمیم نهایی اش را با نمایندگان در میان نگذاشت

زمانی که قرار شد حمله صورت بگیرد و همه منتظر فرمان ترامپ بودند او به ناگهان با اشاره به اینکه 150 نفر قرار است بمیرند، حمله را متوقف کرد. این در صورتی است که پیش ازاین وکلای کاخ سفید و همچنین نمایندگان پنتاگون به او بارها این مسئله را خاطر نشان نموده بودند ولی او به گونه ای برخورد کرد که گویی تازه این خبر را می شنود. بسیاری در کاخ سفید بر این عقیده اند که او در دقیقه آخر به این نتیجه رسیده بود که انتخاب شدن دوباره اش به عنوان رئیس جمهور با این کار به خطر می افتد و به همین خاطر دستور حمله نهایی را به همین بهانه لغو کرد.

در آن موقع بولتون و پمپئو در کاخ سفید نبودند و رئیس جمهور هم از آن ها نخواست که به کاخ بازگردند. زمانی که مشاوران رئیس جمهور به کاخ سفید بازگشتند و دریافتند که چه اتفاقی افتاده است، مات و مبهوت ماندند. پمپئو نمی توانست چیزی که شنیده است را باور کند. بولتون خونش به جوش آمده بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش نیویورک تایمز از شبی که ترامپ ترسید به ایران حمله کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش نیویورک تایمز از شبی که ترامپ ترسید به ایران حمله کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید