کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف های هرز سمج

به گزارش وبلاگ میهن، مدیر زارعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: کوشش این سازمان بر این است تا در سال زراعی آینده سطح زیرکشت کلزا در این استان را به 30 هزار هکتار برساند.

کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف های هرز سمج

کاظمیان در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ میهن، با اشاره به این که طی دو سه سال اخیر به صورت حرفه ای در حوزه کشت کلزا در این استان ورود پیدا نموده ایم، اظهار کرد: یکی از علل مهم کشت این محصول در مزارع کشاورزی مبارزه با علف های هرز سمج است.

وی اضافه کرد: گاهی اوقات علف های هرز روییده شده در مزارع دارای ریشه های عمیقی هستند که با سم و علف کش به راحتی از بین نمی روند، اما کاشت کلزا عامل مهمی برای مبارزه با این علف هاست و از سوی دیگر موجب حاصلخیزی خاک می گردد.

کاظمیان با بیان این که تعدادی از کشاورزان محصولی همچون گندم و جو را به صورت مکرر در مزارع خود کشت می نمایند که این امر موجب کاهش فراوری در مزارع آنها شده است، ادامه داد: کلزا در تناوب کشت پیشنهاد می گردد، که این امر سبب می گردد تا میزان فراوری محصولات در آن زمین زراعی 25 تا 30 درصد افزایش یابد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر بیشترین سطح زیرکشت کلزا در این استان در شهرستان مانه و سملقان است که بسیاری از کشاورزان از تناوب کشت این محصول با گندم و جو رضایت کافی دارند و کاشت کلزا موجب افزایش فراوری گندم و جو شده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: از سوی دیگر سالانه مقدار قابل توجهی ارز برای خرید روغن از کشور خارج می شد که کاشت این محصول به خودکفایی کشور در این حوزه یاری می نماید.

وی با اشاره به این که مساحت زیر کشت کلزا در سال زراعی جاری دو هزار و 970 هکتار بوده است، گفت: از این مساحت 770 هکتار کلزای دیم بوده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اضافه کرد: این سازمان به دنبال آن است تا سطح زیرکشت مزارع کلزای دیم را در استان گسترش دهد به همین دلیل در حال حاضر به دنبال موقعیت یابی برای سال زراعی آینده هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف های هرز سمج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف های هرز سمج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید