کاهش نرخ باروری، عامل اصلی پیری جمعیت است

به گزارش وبلاگ میهن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: نرخ باروری، عامل اصلی پیری جمعیت است.

کاهش نرخ باروری، عامل اصلی پیری جمعیت است

به گزارش خبرنگاران، پرویز قزلباش صبح امروز در همایش منطقه ای آموزش های هنگام ازدواج، اظهار کرد: پرداختن به مسئله آموزش پیش از ازدواج، یک اتفاق در زندگی هر فرد است که می تواند زندگی را شیرین تر نموده و حلقه ای برای زندگی باشد.

وی اضافه کرد: موضوع جمعیت و سیاست های جمعیتی در سال 93، پس از کاهش آهنگ رشد جمعیت به حدود 1.5 درصد و نگرانی از پیری جمعیت، مطرح شد و توقف کامل سیاست کنترل جمعیت، رشد موالید و افزایش فرزندآوری در دستور کار نهاده شد. به همین دلیل سیاست های جدید جمعیتی در اردیبهشت ماه 1393 از طرف رهبر معظم انقلاب و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد.

این مسئول اضافه کرد: این سیاست ها در راستای اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعییت و نرخ باروری در سال های گذشته ابلاغ شد. سیاست های کلی جمعیت در 14 بند به همه دستگاه ها ابلاغ شد و در آن بر ضرورت هماهنگی و تقسیم کار بین ارکان نظام و دستگاه های ذی ربط برای اجرای دقیق، سریع و قوی این سیاست ها و گزارش نتایج رصد مستمر اجرای آن ها تاکید شده است.

این مسئول توضیح داد: نخستین بند از سیاست های کلی جمعیت، تاکید بر افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی است. بر اساس آمارهای موجود، نرخ باروری کلی در سال93 حدود 1.8 درصد بوده است که در صورت نرسیدن میزان باروری به سطح جانشینی، از سویی جمعیت جوان و فعال حاضر در جامعه در سه تا چهار دهه آینده وارد سن سالمندی خواهند شد و از سوی دیگر بدنه جمعیت جوان در آینده کوچک تر و کم جمعیت تر می گردد.

قزلباش اظهار کرد: طبق نظر کارشناسان در صورتی که میزان باروری به سطح جانشینی برسد و از جمعیت جوان حاضر برای توسعه هرچه بیشتر مالی و اجتماعی بهره گیری گردد، ایران در آینده با بحران جمعیت روبه رو نخواهد شد. جهت برطرف معضل جمعیتی و تغییر در هر بُعد از آن، تغییر در بخش های مختلف مالی و اجتماعی و نیز تامین و تجهیز زیرساخت ها ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اضافه کرد: کارشناسان جمعیت شناسی معتقدند اجرای سیاست های کلی جمعیت که از طرف رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، بهترین و جامع ترین راهگشای معضل های جمعیتی است؛ زیرا همه جوانب و زیرساخت ها را به شکلی علمی و مطابق با شرایط کشور سنجیده است. در زمان حاضر ساختار جمعیتی ایران ، جوان است. بنابراین اشتغال، مسکن، آموزش، بهداشت و ... از جمله نیازهایی است که باید به آن توجه کند.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت نهاد خانواده ضروری است آنالیز های بیشتری در زمینه شکل گیری، تداوم و بقای این بخش ارزشمند اجتماعی انجام گردد، بنابراین وجود طرحی جامع برای چک آپ پیش از ازدواج، شکل گیری ازدواج و تداوم آن در جهت حل تعارضات و پیشگیری از وقوع بحران اهمیت دارد؛ چراکه بر سلامت فردی و اجتماعی افراد تاثیر زیادی می گذارد.

قزلباش در رابطه با اقدامات اجرا شده در راستای آموزش های حین ازدواج، اظهار داشت: تعداد 6000 زوج از زمان اجرای برنامه تاکنون تحت آموزش نهاده شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش نرخ باروری، عامل اصلی پیری جمعیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ باروری، عامل اصلی پیری جمعیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید