کارل بیلت: سیاست های ترامپ رنگ و بوی جنگ می دهد

به گزارش وبلاگ میهن، سیاستمدار برجسته سوئدی معتقد است که سیاست های آمریکا از جمله سیاست نخست آمریکا، باعث می گردد تا احتمال وقوع جنگ و تنش بیشتر گردد.

کارل بیلت: سیاست های ترامپ رنگ و بوی جنگ می دهد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ میهن، کارل بیلت نخست وزیر و وزیر امور خارجه پیشین سوئد در مطلبی برای روزنامه آلمانی هاندلزبلات از سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر نخست آمریکا انتقاد کرد. وی معتقد است که چنین رویکردی به جنگ منتهی خواهد شد.

در این گزارش آمده است که سخنرانی مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ می تواند مقدمه ای برای یک سناریوی بد باشد؛ بحران آمریکا- ایران، ضمن اینکه وخامت جنگ تجاری در حوزه آتلانتیک است.

در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ که سال 2007 برگزار گردید، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از بهبود روابط میان روسیه و غرب حمایت کرد. مدتی بعد روسیه به گرجستان تعرض کرد و در سالهای پس از آن انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه و ناآرامی ها در شرق اوکراین و حملات سایبری علیه غرب از دیگر اقدامات مسکو بوده است و تحولات به گونه ای پیش رفت که اکنون روابط غرب و روسیه رو به سراشیبی است.

کنفرانس مونیخ که هر ساله برگزاری می گردد دارای وزن ژئوپلیتیک است همانطور که مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در عرصه اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار است. در نشست مونیخ به طیفی از مسایل ناشی از دوران جنگ سرد، همکاری نظامی آمریکا - آلمان پرداخته می گردد و اکنون علاوه بر مسئله امنیت جهانی، تغییر آب وهوایی هم در دستور کار قرار گرفته است.

در بخشی از این مطلب آمده است که کنفرانس سال جاری که از لحاظ تعداد شرکت نماینده در میان ادوار گذشته رکورد زد و در سالهای آینده در اذهان جهانیان باقی خواهد ماند. سخنرانی پنس و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بسیار مهم بودند آنهم در نشستی که یکی از اهداف آن این بود که روابط میان آلمان و آمریکا به هم نزدیک شوند.

پنس به نوبه خود سیاست نخست آمریکا را به خوبی ستود و از اقدامات دولت این کشور در زمینه خودداری از پذیرش قوانین و توافق های جهانی حمایت کرد. اروپایی ها هم نشان دادند که هیچ انتخابی غیر از اینکه از آمریکایی ها پیروی نمایند، ندارند.حتی اگر این اقدام به معنی رد کردن توافق هسته ای با ایران (برجام) باشد که اروپایی ها برای تحقق آن کوشش زیادی کردند. پنس مانند دور قبل کنفرانس حاضر نشد پس از سخنرانی به هیچ پرسشی پاسخ دهد و این در حالی است که بخش زیادی از سخنرانی وی با سکوت سنگین حضار روبرو شد.

پیش از پنس، مرکل هم سخنرانی داشت که یکی از بهترین سخنرانی های وی محسوب می گردد وی به مجموعه ای از مسایل پرداخت. مرکل هم در این سخنرانی حرف هایی زد که سیاست آمریکا نخست موردنظر ترامپ را ملامت کرد. باید گفت که حرف های مرکل برای آنچه در کنفرانس مونیخ گفته می گردد، غیرمعمول بود.

بیلت نوشت، سخنان مرکل و پنس مانند آنچه پوتین سال 2007 گفتند به آینده اشاره داشت. با در نظر دریافت حرف های هر دو می توان به این نتیجه رسید که آنها به تنش موجود در دوران ریاست جمهوری ترامپ و ناآرامی در روابط فراآتلانتیک پرداخته اند. نباید از نظر دور داشت که یک سال پیش، اروپایی گفتند که توئیت های ترامپ را نادیده می گیرند و تمرکز خود را بر سیاست های آمریکا قرار می دهند. منظور سیاست هایی بود که با نگاهی بالغ تدوین شده اند اما پس از استعفای جیمز متیس وزیر دفاع و شماری دیگر از مقامات آمریکا اکنون دیگر فرق چندانی میان سیاست آمریکا و توئیت های ترامپ وجود ندارد.

بیلت معتقد است که از میان همه اختلافات موجود میان آمریکا و اروپا، در هیچ نقطه ای غیر از خاورمیانه نمی توان تا این حد شاهد گسست در روابط طرفین بود. پنس از اروپایی ها می خواهد که به کوشش های خود برای نجات توافق هسته ای با ایران انتها دهند؛ آنهم توافقی که قابل راستی آزمایی بود و اگر تنش در زمینه برنامه هسته ای ایران با آمریکا بالا بگیرد در این صورت به بحران تبدیل خواهد شد.

اختلافات ترامپ با شرکای بازرگانی اش هم دست کمی از این موضوع ندارد. دولت آمریکا هم اکنون هم صادرات فولاد و آلومینیوم از اروپا به آمریکا را تهدیدی برای آمریکا می داند و احتمالا می خواهد که خودروهای اروپایی را هم به این فهرست اضافه کند. اگر ترامپ اینکار را انجام دهد در این صورت روابط فراآتلانتیک وارد مرحله ای خطرناک خواهد شد.

این سیاستمدار سوئدی در انتها این مطلب نوشت که سال آینده بار دیگر مقامات در مونیخ گرد هم خواهند آمد و اگر آنچه در کنفرانس سال جاری به آنها پرداخته شد، جنبه واقعی گرفته باشد در این صورت احتمال وقوع جنگ در خاورمیانه و نیز جنگ تجاری در روابط فراآتلانتیک وجود دارد. شاید هم کنفرانس 2019 زمینه ای برای جلوگیری از وخامت اوضاع در آینده باشد.

انتهای پیغام/م

منبع: خبرگزاری فارس

به "کارل بیلت: سیاست های ترامپ رنگ و بوی جنگ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارل بیلت: سیاست های ترامپ رنگ و بوی جنگ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید