چیزی به نام خوراکی کالری منفی وجود ندارد

به گزارش وبلاگ میهن، تهران - خبرنگاران - تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داد که باور به این که انرژی لازم برای هضم و جذب سبزیجاتی چون کرفس، کاهو، گریپ فروت، خیار و بروکلی از انرژی ای که فراوری می نمایند بیشتر است، افسانه ای بیش نیست.

چیزی به نام خوراکی کالری منفی وجود ندارد

به گزارش روز شنبه گروه علمی خبرنگاران به نقل از تارنمای ساینس الرت، محققان به 9 مارمولک استرالیایی که فرآیند هضم و جذب مشابهی با انسان دارند، پس از ده روز ناشتایی کرفس خام خوراندند و پس از محاسبه انرژی از دست رفته در اثر هضم و دفع، انرژی خالص حاصل از آن را محاسبه کردند.

این محاسبات نشان داد که مارمولک ها 33 درصد از انرژی جذب شده را صرف فرآیند هضم نموده و 43 درصد آن را نیز دفع نموده اند، به این معنا که 24 درصد از انرژی حاصل یعنی تقریبا یک چهارم انرژی کرفس، در بدن آن ها ذخیره شده است.

محققان برای تطبیق نتایج به دست آمده از این تحقیق با سیستم گوارشی انسان، این طور تخمین زدند که 25 درصد انرژی به دست آمده از یک قطعه کرفس در بدن انسان، صرف جویدن و جذب آن، 5 درصد آن صرف ادرار و 30 درصد آن نیز دفع می گردد.

اعضای این تیم تحقیقاتی در ادامه آنالیز کردند که تحت چنین شرایطی، وقتی یک انسان کرفس، بروکلی، سیب، هویج، گریپ فروت، گوجه، خیار، هندوانه، کاهو و بلوبری می خورد، چه اتفاقی می افتد.

آن ها در هر کدام از این موارد به طور تقریبی جذب یک انرژی خالص 64 درصدی را تخمین زدند.

بنابراین اگر یک انسان 100 کالری بلوبری بخورد، 64 کالری دریافت می نماید.

حتی در حالتی که میزان انرژی از دست رفته درنتیجه دفع و هضم دوبرابر شد، باز هم نتیجه جذب 19 درصدی واحد انرژی را نشان داد که گرچه زیاد نیست اما نمی توان آن را کمتر از انرژی از دست رفته دانست.

نتیجه این که اگرچه خوردن سبزیجات کم کالری به کاهش وزن یاری می نماید اما هیچ مدرک علمی ای وجود ندارد که نشان دهد انرژی لازم برای خوردن، هضم و جذب این سبزیجات از انرژی ای که فراوری می نمایند، بیشتر است.

جزئیات مربوط به این تحقیق در bioRxiv منتشر شده است.

علمی**9418**1485

منبع: ایرنا

به "چیزی به نام خوراکی کالری منفی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزی به نام خوراکی کالری منفی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید