چرا ترامپ برخی کشورها را از تحریم معاف کرد؟

به گزارش وبلاگ میهن، صاحبنظران روس معتقدند قیمت نفت می تواند در ماههای آینده حتی از بشکه ای 90 دلار فراتر برود.

چرا ترامپ برخی کشورها را از تحریم معاف کرد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، روزنامه نزاویسیمایا گازتا در گزارشی به قلم آناستاسیا باشکاتووا، معاون بخش اقتصادی این نشریه نوشته است: اوپک استخراج نفت خود را در ماه اکتبر به بالاترین سطح از دسامبر 2016 به بعد رساند. این سازمان به این ترتیب به نفع دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اقدام کرد که می خواهد با پایین بردن قیمت بنزین زمینه مناسبی برای انتخابات کنگره فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استخراج نفت ایران بطور محسوس پایین رفته است. ایالات متحده همراه با درخواست بالا بردن استخراج نفت اوپک، خودش هم در بخش فراوری نفت رکورد شکسته و فراوری نفت روزانه آن از 11 میلیون بشکه در روز فراتر رفته است. آمریکا همچنین در اواخر تابستان به بزرگترین فراوری نماینده نفت تبدیل شده و از روسیه سبقت گرفت. هرچند در پاییز روسیه توانست فراوری نفت خود را به 11,4 میلیون بشکه در روز برساند.

ترامپ به برخی کشورها اجازه داد نفت ایران را خریداری نمایند تا از بروز کمبود ساختگی در بازار نفت جهانی جلوگیری گردد. از جمله آمریکا می تواند به هند چنین اجازه ای بدهد. کره جنوبی هم بطور کلی با آمریکا در مورد ادامه خرید نفت از ایران به توافق رسیده است. تقریباً همه خریداران نفت ایران با آمریکا در مورد امر مشابه مذاکره می نمایند.

صاحبنظران روس خاطر نشان می نمایند کوشش آمریکا برای بالا بردن ذخایر نفت فقط برای مدتی می تواند اوضاع منفی بازار را جبران کند، و علت توافق ترامپ با ادامه صادرات نفت ایران به برخی کشورها درک این واقعیت است. ضمناً ترامپ اینجا هم بطور گزینشی اقدام نموده و از فشار زیاده از حد بر متحدان خودداری می نماید زیرا در حال حاضر مهم است با چین تسویه حساب گردد.

گفتنی است صادرات نفت ایران به چین در ماه سپتامبر بطور محسوس کاهش داشت. به نظر خبرگزاری رویترز، این امر با قصد آمریکا برای بکار دریافت تحریم های جدید علیه بخش نفتی ایران ارتباط دارد. صاحبنظران روس معتقدند پس از انتخابات آمریکا می تواند نسبت به کشورهای متحد خود در بخش خرید نفت از ایران خط سخت تری پیشه کند و قیمت نفت می تواند حتی از بشکه ای 90 دلار فراتر برود.

روزنامۀ ایزوستیا نیز در گزارش دیگری به قلم ناتالیا پورتیاکووا، نوشته است: دولت ترامپ توانسته بسیاری از شرکت های بزرگ را به خروج از ایران وادار کند، که شرکت توتال فرانسه بزرگترین آنها بود. منابعی در محافل دیپلماتیک اروپایی به روزنامه ایزوستیا گفتند فشار آمریکا در این باره واقعاً زیاده از حد بزرگ و ارتباط ساختارها و شرکت های اروپایی با آمریکا چنان بود که کشورهای اروپایی ناچار شدند به تجار اجازه دهند خودشان در مورد رفتار با ایران تصمیم بگیرند. چین که خودش با تحریم های آمریکا روبرو شده خرید نفت از ایران را ادامه خواهد داد اما دیگر کشورها مانند هند و ترکیه سعی می نمایند با آمریکا در مورد ادامه خرید نفت از ایران به توافق برسند.

5252

منبع: خبرآنلاین

به "چرا ترامپ برخی کشورها را از تحریم معاف کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترامپ برخی کشورها را از تحریم معاف کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید