پلنگ تندوره در محیط زیست طبیعی رها شد

مشهد- خبرنگاران- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: پروژه رهاسازی یک قلاده پلنگ در زیستگاه اصلی آن در پارک ملی تندوره واقع در شهرستان درگز در شمال این استان با موفقیت انجام شد.

پلنگ تندوره در محیط زیست طبیعی رها شد

تورج همتی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران به کم سابقه بودن این عملیات اشاره و بیان نمود: صبح امروز یک قلاده پلنگ که مدتی را به دلیل احتیاج به درمان تحت نظارت گروه دامپزشکی در باغ وحش وکیل آباد نگهداری می شد با اقدام گروه تخصصی حیات وحش به یاری قفس زنده گیری به زیستگاه اصلی خود انتقال یافت.

وی اضافه نمود: رهاسازی پلنگ تندوره در زیستگاه اصلی با حضور نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و جمعی از مقامات درگز، کارشناسان تخصصی ستادی و استانی، خبرنگاران و علاقه مندان حیات وحش با پیش بینی تمهیدات لازم با موفقیت صورت گرفت و اینگونه ارزشمند با تائیدیه سلامت، دوباره وارد زیستگاه اصلی خود شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بر اهمیت این گربه سان تاکید و بیان نمود: سرمایه گذاریهای حفاظتی درباره این گونه حیوانی می تواند طیف وسیعی از زیستگاهها و گونه های دیگر جانوری را تحت پوشش قرار دهد.

وی همچنین به زیست حدود 40 قلاده پلنگ در پارک ملی تندوره موسوم به بهشت پلنگهای ایرانی اشاره و بیان نمود: پیش بینی می گردد شمار پلنگها در این منطقه از خراسان رضوی بیش از این تعداد باشد اما وجود 40 قلاده قطعی و مستندسازی شده است.

همتی ادامه داد: وجود این جمعیت قابل توجه پلنگ مدیون کوشش و برقراری امنیت زیستگاهی توسط محیط بانان است و پایش مستمر آنان نقش مهمی در حفظ پویایی جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق مرزی ایران و ترکمنستان دارد. از آنجا که از هفت گونه گربه سان ایران پنج گونه یعنی پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاه گوش اورآسیا در این منطقه زندگی می نمایند تندوره یکی از مهمترین زیستگاههای گربه سانانی همچون پلنگ نه تنها در خاورمیانه بلکه در گستره وسیعی از ترکیه تا هند است.

وی در ادامه گفت: تهدید حیات وحش متوجه یک یا چند گونه نیست اما در این میان گربه سانان به دلیل اینکه در راس هرم غذایی طبیعی قرار دارند بیشترین آسیب را می بینند و نسبت به تهدیدات انسانی و طبیعی بیشتر متضرر می شوند. بر این اساس گوشتخوارانی مثل پلنگ و یوزپلنگ که جمعیتی کمتر و قدرت سازگاری محدودتری نسبت علفخواران دارند آسیب پذیرتر از دیگر انواع جانوران هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اضافه نمود: در این چارچوب برنامه ای به منظور جلوگیری از انقراض، تخریب زیستگاه ، وقوع تصادفات جاده ای و نیز پرداخت خسارات وارده از سوی این گونه تحت عنوان مدیریت و حفاظت از پلنگ ایرانی توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان با همکاری موسسه تخصصی مطالعات آسیایی پلنگ ایرانی و سازمان حفاظت محیط زیست تنظیم و به همه استانها در سطح کشور ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: در راستای اقدامات حفاظتی از این گونه ارزشمند همچنین برنامه جامع و مستمر آموزشی جوامع محلی در روستاهای اطراف پارک و منطقه حفاظت شده تندوره به صورت کاملا جدی در حال انجام بوده و تاکنون بازخوردهای مثبتی داشته است.

پارک ملی تندوره با وسعت 35 هزار و 540 هکتار تنها پارک ملی خراسان رضوی در شمال این استان و درحوزه استحفاظی شهرستان درگز نزدیک به مرز ایران و جمهوری ترکمنستان در حوزه آبریز هریرود و کشف رود و زیرحوزه رودخانه درونگر واقع است.

7496/1858

منبع: ایرنا

به "پلنگ تندوره در محیط زیست طبیعی رها شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلنگ تندوره در محیط زیست طبیعی رها شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید