پردرآمد ترین کشورهای جهان در حیطه توریسم

به گزارش وبلاگ میهن، صنعت گردشگری یا توریسم روز به روز بیشتر جای خود را بین مردم باز می نماید به طوری که برخی از کشورهای دنیا قسمتی از درآمد سالیانه خود را مدیون این صنعت هستند. بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان دنیای گردشگری در سال 2008 ، 922 میلیون گردشگر در دنیا به گردش پرداختند که این رقم رقمی بی سابقه در تاریخ این صنعت است. این تعداد گردشگر مبلغی در حدود 944 میلیارد دلار خرج نموده اند که نشان از اهمیت درآمد زایی در صنعت گردشگری است. در سال 2010 تعداد گردشگران به 1.6 میلیارد نفر رسید که یک رکورد محسوب می گردد. همزمان با بیشتر شدن تعداد گردشگران درآمد حاصل از صنعت گردشگری نیز بیشتر می گردد اما این درآمد به طور متوسط میان کشورها تقسیم نمی گردد و هر کشوری باتوجه به جاذبه های گردشگری خود درآمد خاصی دارد. البته این درآمد ها بعد از وقوع رکود مالی کاهش پیدا نموده است اما رو به بهبودی است. در مطلب زیر 10 کشور پردرآمد از لحاظ صنعت گردشگری را به شما معرفی می کنیم.

پردرآمد ترین کشورهای جهان در حیطه توریسم

1- آمریکا - 93.9 میلیارد دلار

در سال 2008 ، تعداد 35 میلیون گردشگر از میدان تایمز دیدن کردند، 31 میلیون گردشگر به شهر لاس وگاس سفر کردند و 24 میلیون گردشگر از بازارها و پارک های این کشور در واشنگتن بازدید کردند. با توجه به این آمار این کشور در رتبه دوم پربازدید ترین کشورهای جهان و در رتبه نخست پردرآمدترین کشورهای جهان از لحاظ صنعت گردشگری واقع شده است. در سال 2008 صنعت گردشگری این کشور درآمدی بیش از 110 میلیارد دلار بدست آورد که تقریباً دو برابر اسپانیا است اما بعد از رکود مالی درآمد حاصل از گردشگری این کشور به حدود 94 میلیارد دلار کاهش پیدا نموده است با این حال هنوز رتبه نخست در این فهرست را داراست.

2- اسپانیا - 53.2 میلیارد دلار

سواحل فوق العاده زیبا، شهرهای تاریخی، موسیقی زیبای اسپانیایی ، آب میوه های طبیعی و نوشدنی های محلی ، موزه های بارسلونا ، پیست اسکی پیرنه از جمله عواملی هستند که گردشگران را برای سفر به این کشور زیبا ترغیب می نمایند. در طول سال های اخیر اسپانیا با توجه به تعداد زیاد گردشگرانی که به این کشور آمده اند اسپانیا بالاتر از کشورهایی چون ایتالیا قرار گرفته و مکان سوم در فهرست محبوب ترین کشورهای جهان و همچنین مکان دوم در فهرست پردرآمدترین کشورهای جهان از لحاظ صنعت گردشگری را بدست آورده است. در دو دهه اخیر صنعت گردشگری به یکی از منابع مهم جذب درآمد این کشور تبدیل شده به طوری که در سال 2008 بیش از 60 میلیارد دلار درآمد و در سال 2009 بیش از 53 میلیارد دلار برای اسپانیا جذب نموده است.

3- فرانسه - 49.4 میلیارد دلار

مهم نیست شما دنبال چه چیزی بگردید ، مطمئناً هدفتان را در فرانسه پیدا خواهید کرد. میلیون ها گردشگراز سرتاسر جهان این حقیقت را می دانند و هر ساله به این کشور سفر می نمایند. پیست های اسکلی آلپ ، سواحل مناسب برای موج سواری، مهمانی های بزرگ در پاریس ، یا نوشیدنی های درجه یک از دلایل سفر گردشگران به این کشور است. در سال 2008 کشور فرانسه 79 میلیون و در سال 2009 74 میلیون بازدید نماینده داشت و به همین دلیل رتبه اول را در فهرست پربازدید ترین مقاصد گردشگری جهان و رتبه سوم پردرآمدترین کشورهای جهان از لحاظ صنعت گردشگری را بدست آورد.

4- ایتالیا - 40.2 میلیارد دلار

صنعت گردشگری با درآمدی در حدود 45 میلیارد دلاردر سال 2008 و 40.2 میلیارد دلار در سال 2009 یکی از مهم ترین جنبه های مالی کشور ایتالیا محسوب می گردد. هنرهای زیبا، آشپزی درجه یک ، صنعت مد ، سواحل زیبای مدیترانه و فرهنگ غنی این کشور از جمله دلایل محبوبیت این کشور نزد گردشگران است. 44میراث جهانی یونسکو در این کشور واقع شده است که بیش تر از هر کشوری در جهان است. ایتالیا رتبه پنجم در فهرست پربازدید ترین کشورهای جهان و رتبه چهارم در فهرست پردرآمدترین کشورهای جهان از لحاظ صنعت گردشگری قرارد دارد.

5- چین - 39.7 میلیارد دلار

چین یکی از خارق العاده ترین کشورها برای گردشگران است به طوری که روز به روز محبوبیت آن نزد گردشگران در حال افزایش است. در سال 2008، 53 میلیون و در سال 2009، 50 میلیون گردشگر به چین سفر کردند. این تعداد بازدید باعث شده تا چین در رتبه چهارم پربازدید ترین مقاصد توریستی جهان و رتبه پنجم پردرآمدترین کشورهای جهان از لحاظ گردشگری قرار بگیرد. سه شهر پکن ، شانگ های و گوانگ ژو به عنوان پربازدیدترین و ثروتمندترین شهر های چین انتخاب شده اند.

6- آلمان - 34.7 میلیارد دلار

آلمانی های خلاق و باهوش خوب می دانند که چطور محصولی پرفروش بسازند، چه این محصول سوسیس باشد چه سیب زمینی و یا ماشین. آلمانی ها برج ایفل ، ساحل های زیبای استرالیا و حتی کلیساهای واتیکان را ندارند اما درآمد حاصل از گردشگری این کشور در سال 2008 به 40 میلیارد دلار و در سال 2009 به بیش از 34 میلیارد دلار رسید. قصر های رویایی، جو ادبی برلین، کباب های ترکی و ... از عواملی هستند که سالانه بیش از 25 میلیون گردشگر را به این کشور جذب می نمایند. آلمان در رتبه نهم محبوب ترین مقاصد گردشگری و رتبه ششم پردرآمدترین کشورها از لحاظ گردشگری واقع شده است. تعداد گردشگران و درآمد حاصل از گردشگری در این کشور روز به روز درحال افزایش است.

7- انگلستان - 30 میلیارد دلار

انگلستان و مخصوصاً شهر لندن یکی از دیدنی ترین مکان های جهان برای هر گردشگر است. پایتخت انگلستان با 15 میلیون بازدید نماینده در سال 2008 دومین شهر پر بازدید جهان به حساب می آید. به علت واحد پولی این کشور(پوند) این کشور یکی از گران ترین مقاصد گردشگری در جهان است به طوری که قیمت یک قهوه چند برابر دیگر کشورهای اروپایی است. در سال 2008 تعداد بازدید نمایندگان از این شهر به 30 میلیون و در سال 2009 به 28 میلیون نفر رسیده که این آمار نشان می دهد سفر به این کشور ارزش پول خرج کردن را دارد.

8- استرالیا - 25.6 میلیارد دلار

اگر اهل موج سواری یا ورزش های دریایی باشید یا حتی اگر اهل کافه رفتن هستید مطمئناً با یک بار سفر به استرالیا عاشق این کشور می شوید. خانه اپرا، بیابان های زیبا، ساحل های زیبا و مناطق زیبای دیگری مثل صخره های مرجانی باعث شده اند تا این کشور به یکی از پردرآمد ترین کشورهای جهان از لحاظ گردشگری تبدیل گردد. گردشگرانی که به این کشور می آیند تقریباً 25 میلیارد دلار برای استرالیا درآمد دارند و این کشور را در رتبه هشتم این لیست قرار داده اند. نکته ای که قابل توجه است درآمد این کشور از صنعت گردشگری در سال 2008 و 2009 است به طوری که در سال 2008 24.8 میلیارد دلار و در سال 2009 25.6 میلیارد دلار درآمد داشت و تنها کشوری است که رکورد مالی باعث کاهش کسب درآمد آن نداشت.

9- ترکیه - 21.3 میلیارد دلار

این کشور با توجه به بناهای تاریخی و مناطق زیبایی که دارد سالانه میزبان خیل عظیمی از گردشگران خارجی است. دو بنا از 7 بنای عجیب دوران کهن جهان در این کشور واقع شده است. در سال های اخیر ترکیه به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل شده به طوری که بین سال های 2000 تا 2008 تعداد گردشگرانی که به این کشور سفر نموده اند از 8 میلیون نفر به 25 میلیون نفر افزایش پیدا نموده است. به همین خاطر این کشور از لحاظ تعداد بازدید در رتبه هفتم جهان و از لحاظ کسب درآمد در رتبه نهم جهان واقع شده است.

10- اتریش - 19.4 میلیارد دلار

مناطق پوشیده از برف و مناسب برای اسکی، قدم زنی در وه های آلپ ، کافه های وین ، شکلات فروشی های مملو از خوشمزه ترین سوهان های گردو، مهمان نوازی مردم محلی و ... همه و همه از دلایلی هستند که گردشگران را به سفر به این کشور تشویق می نماید. هر چند اتریش کشور کوچکی است اما چه در فصل تابستان و چه در زمستان میزبان تعداد زیادی از گردشگرانی است که از سرتاسر جهان به این کشور سفر می نمایند. درآمد حاصل از صنعت گردشگری در این کشور اهمیتی بسیار زیادی در اقتصاد این کشور دارد به طوری که 9 درصد درآمد ناخالص داخلی را شامل می گردد.

منبع: لست سکند

به "پردرآمد ترین کشورهای جهان در حیطه توریسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پردرآمد ترین کشورهای جهان در حیطه توریسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید