مجلس عربی با حمایت از شرق لیبی، خواهان خروج نیروهای ترکیه شد

به گزارش وبلاگ میهن، مجلس عربی در بیانیه ای در حمایت از نیروهای شرق لیبی، حضور نظامی ترکیه در لیبی را رد کرد و اقدام آنکارا را بر خلاف قوانین بین المللی دانست.

مجلس عربی با حمایت از شرق لیبی، خواهان خروج نیروهای ترکیه شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ میهن، مجلس عربی امروز (چهارشنبه) در نشستی که برای آنالیز اوضاع لیبی و عراق تشکیل شد، اعزام نیروهای ترکیه به لیبی را نقض صریح قوانین بین المللی و موجب پیچیده شدن بحران لیبی دانست.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، در این بیانیه آمده، مصوبه مجلس ترکیه در تاریخ دوم ژانویه 2020 در مورد مجوز ارسال نیرو به لیبی از آن جایی که بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت صادرات سلاح به لیبی است، پذیرفته نیست.

در بیانیه مجلس عربی آمده است: مجلس عربی از حکومت لیبی و حاکمیت و استقلال و تمامیت ارضی این کشور کاملا دفاع نموده و هر نوع دخالت خارجی را رد می نماید. ما همچنین از توافق آتش بس میان نیروهای ارتش ملی لیبی دولت وفاق از ابتدای روز یکشنبه 12 ژانویه 2020 استقبال می کنیم و آن را گام مهمی در جهت فرایند سیاسی حل بحران و جلوگیری از ریخته شدن خون مردم لیبی می دانیم.

مجلس عربی در ادامه از تمامی طرف ها خواست تا به توافق آتش بس پایبند باشد و یک راهکار سیاسی و نهایی برای بحران لیبی به وجود آوردند.

جانبداری کامل مجلس عربی از خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان شرق لیبی، از آن جایی که دولت های سعودی، امارات و مصر نفوذ بالایی در آن دارند، در حالی است که دولت وفاق ملی لیبی بر اساس توافق الصخیرات در 17 دسامبر 2015 و تحت نظارت سازمان ملل، تشکیل شده است.

در همین حال روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که ترکیه در حال اعزام دوهزار نیروی ارتش آزاد سوریه به لیبی برای حمایت از دولت وفاق ملی است. (جزئیات بیشتر)

یاسین آکتای مشاور رئیس جمهور ترکیه پیش از این گفته بود که کشورش قصد عقب نشینی از لیبی را ندارد و حضور خود در این کشور را قانونی و بنا به درخواست دولت وفاق ملی لیبی و نه اشغالگری می داند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "مجلس عربی با حمایت از شرق لیبی، خواهان خروج نیروهای ترکیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس عربی با حمایت از شرق لیبی، خواهان خروج نیروهای ترکیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید