وحشت سران یورو از گردباد سیریزا

به گزارش وبلاگ میهن، خبرنگاران: مقامات اروپایی در واکنش به پیروزی سیریزا در انتخابات پارلمانی اروپا، با آمارسازی کاذب در صدد القای این نکته برآمدند که یونان توانسته است در سال 2014 میلادی از بحران مالی خارج گردد.

وحشت سران یورو از گردباد سیریزا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ میهن، این روزها مقامات اروپایی به شدت نگران برگزاری انتخابات زودهنگام در یونان هستند. پیروزی حزب چپگرا و ضد ریاضتی سیریزا در انتخابات سراسری یونان به معنای خروج احتاقتصادی آتن از منطقه یورو و آغاز فروپاشی این منطقه اقتصادی خواهدبود. این در حالیست که خروج یونان از منطقه یورو بر روی معادلات سیاسی اتحادیه اروپا نیز تاثیرگذار خواهد بود.

در سال 2012 میلادی و در جریان برگزاری انتخابات سراسری یونان، مقامات اروپایی از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و خوزه مانوئل باروسو رئیس سابق کمیسیون اروپا شهروندان یونانی را نسبت به رای به حزب سیریزا تهدید کردند. سران منطقه یورو به شهروندان یونانی هشدار دادند که در صورت رای به حزب سیریزا و خروج از منطقه یورو، باید عضویت در اتحادیه اروپا را نیز فراموش نمایند!

این تهدید مقامات اروپایی در سال 2012 منجر به پیروزی شنماینده و حداقلی ساماراس رئیس جمهور راستگرای یونانی شد. ساماراس علی رغم انتقاداتی که به نحوه اجرای طرح های ریاضتی اروپا در کشورش داشت، با کلیت این طرح ها مخالف نبود! از این رو وی مورد حمایت مقامات بروکسل قرار داشت. با این حال برگزاری انتخابات مجلسی اخیر اروپا در یونان و پیروزی سیریزا همه معادلات و پیش بینی های سران یورو را بر هم زد.

حزب سیریزا با کسب 26 و هفت دهم درصد از آرا پیروز انتخابات مجلسی اروپا شد. در این میان حزب متبوع ساماراس توانست 22 و هشت دهم درصد از آرا را از آن خود کند. به این ترتیب پیروز ماراتن انتخاباتی حساس اخیر در آتن، حزب سیریزا بود. تحلیلگران مسائل یونان، پیروزی سیریزا درانتخابات مجلسی اروپا را مترادف با مجازات دولت یونان و منطقه یورو از سوی شهروندان یونانی دانسته اند،تجربه ای که در انتخابات پیش رو نیز تکرار خواهد شد!

افزایش محبوبیت حزب سیریزا در آتن پیغام خطرناکی را به مقامات منطقه یورو مخابره نموده است. مقامات اروپایی در واکنش به پیروزی سیریزا در انتخابات مجلسی اروپا، با آمارسازی کاذب در صدد القای این نکته برآمدند که یونان توانسته است در سال 2014 میلادی از بحران اقتصادی خارج گردد و نشانه های رشد اقتصادی در آتن قابل مشاهده است! این ادعا در حالی مطرح شد که شاخصه های معین نماینده خروج یونان از رکود اقتصادی چنین چیزی را در عمل نشان نمی داد.

بحران بیکاری در آتن همچنان ادامه دارد و اتخاذ تدابیر ریاضتی شدید در یونان خود گویای وضعیت آشفته اقتصادی در این کشور است. سیستم بانکی و اعتباری در یونان نیز پس از بحران اقتصادی هنزو بارتعریف نشده است. این شکاف سیستماتیک سبب شده است تا حتی اقتصاد کشور همسایه یونان یعنی قبرس (به عنوان یکی دیگر از اعضای منطقه یورو) نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

در چنین شرایطی برگزاری انتخابات زودهنگام در یونان بدترین خبر ممکن برای سران اروپا و منطقه یورو است. طبق نظرسنجی های اخیر اجرا شده، حزب سیریزا در مجلس حدود 27 درصد آرا و ساماراس 24 درصد آرا را به دست خواهد آورد. در چنین شرایطی ساماراس از قدرت کنار رفته و الکسیس تسپیراس رهبر حزب سیریزا جایگزین وی خواهد شد. الکسیس تسپیراس در توصیف سیاستها ورویکرد اقتصادی خود در صورت پیروزی در انتخابات می گوید:

شمارش معکوس برای سرانجام ائتلاف حاکم و سیاست های فاجعه بار آن آغاز شده است.همکاران اتحادیه اروپایی یونان نیز باید مواضعشان را زمانی که سیریزا دولت را در دست گرفت تغییر دهند...

سیریزا متعهد شده است تا همکاری با اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول را متوقف نموده و سیاست های ریاضتی را لغو کند.در چنین شرایطی اروپای واحد تمام توان خود را برای جلوگیری از پیروزی سیریزا و جلوگیری از تکرار سرنوشت انتخابات مجلسی اروپا در آتن به کار گرفته است. در این خصوص سران منطقه یورو از یک سو بار دیگر ضمن تکرار رویکرد وقیحانه خود در انتخابات سال 2012 با لحنی هشدار گونه از شهروندان یونانی خواسته اند تا از ریختن آرای خود به سود حزب سیریزا خودداری نمایند.

این در حالیست که در حال حاضر شرایط حاکم بر یونان تا حدود زیادی با سال 2012 تفاوت دارد! در سال 2012 میلادی، شهروندان یونانی نسبت به خروج خود از منطقه یورو به شدت نگران بودند اما رای اخیر آنها به سیریزا در انتخابات مجلسی اروپا نشان داد که این نگرانی تا حدود زیادی بر طرف شده است. بسیاری از شهروندان یونانی بر این باورند که اعتماد اجباری آنها به اروپای واحد و منطقه یورو رد سال 2012 میلادی نتیجه ای جز بدتر شدن اوضاع اقتصادی در آتن نداشته است. در چنین شرایطی یونانی ها به سیاست های ضد ریاضتی روی آورده اند هر چند که این سیاستها منجر به خروج آتن از منطقه یورو و حتی اتحادیه اروپا گردد!

منابع خبری و تحلیلی در یونان در توصیف اوضاع فعلی یونان می گویند که شهروندان این کشور معتقدند باید هر چه سریع تر ساختار اقتصادی حاکم (مبتنی بر سیاست های ریاضتی) دگرگون گردد. این در حالیست که میزان نقدینگی در یونان به شدت کاهش یافته است. عدم پرداخت بسته یاری اقتصادی به یونان و تردید صندوق بین المللی پول نسبت به آینده سیاسی-اقتصادی آتن نیز بر شدت بحرنهای موجود افزوده است. بازارهای بین الملیل نیز از یونان کماکان به عنوان کانون بحران اقتصادی در اروپا نام می برند. در این میان انتشار اخبار مربوط به خروج یونان از رکود اقتصادی با استقبال و قانع کردن سرمایه گذاران خارجی رو به رو نشده است.

پ

منبع: تسنیم

به "وحشت سران یورو از گردباد سیریزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وحشت سران یورو از گردباد سیریزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید