هشدار ریابکوف در خصوص تبعات عملی شدن تهدید ایران به خروج از NPT

به گزارش وبلاگ میهن به نقل از تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه که در پراگ و بعد از دیدار با معاون وزیر خارجه آمریکا سخن می گفت در این رابطه اضافه کرد: اگر ایران تهدید خود مبنی بر خروج از پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) را عملی کند این یک نکته منفی برای امنیت جهانی خواهد بود.

هشدار ریابکوف در خصوص تبعات عملی شدن تهدید ایران به خروج از NPT

معاون وزیر امور خارجه روسیه در انتها رایزنی خود با آندریا تامپسون معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی در پراگ (پایتخت جمهوری چک) در جمع وبلاگ میهن بیان کرد که مسکو با مسئله خطر شکست برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران بسیار جدی برخورد می نماید، اگر اوضاع پیرامون توافق هسته ای تغییر نکند.

ریابکوف هشدار داد: اگر پادزهری برای تمایلات منفی اخیر پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پیدا نشود، ما نمی توانیم دورنمای تحقق بدترین سناریو در راستای از بین رفتن توافق هسته ای با ایران را جدی نگیریم.

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید نمود، مسکو هیچ دستورکار پنهانی یا دوگانه ای در روابط خود با تهران در رابطه با برنامه جامع اقدام مشترک ندارد و مواضع اصولی خود در این زمینه را صادقانه در تماس ها با همه طرفین، هم با آمریکایی ها و هم با مقامات ایرانی اعلام نموده و خواهد نمود.

ریابکوف یادآور شد که متأسفانه کشورهای اروپایی شرکت نماینده در برنامه جامع اقدام مشترک (انگلیس، آلمان و فرانسه) در نشان دادن اراده سیاسی لازم برای ایجاد شرایط ادامه روابط تجاری با تهران، از جمله صادرات کالاهای مرسوم از ایران و در وهله نخست محصولات انرژی، قاطعیت لازم را ندارند.

این دیپلمات روس تاکید نمود، اگر این مسئله به سمت بهبود پیش نرود، وضعیت پیرامون برجام، بیش از پیش پیچیده خواهد شد. وی اضافه کرد، اگر مقامات تهران تهدید خود درباره خارج شدن از توافق هسته ای را عملی نمایند، این مسئله آسیب جدی به امنیت جهانی وارد خواهد شد.

ریابکوف گفت: ما دلایلی که ایران برای قصد کاهش میزان اجرای تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک اعلام نموده، را به خوبی درک می کنیم. البته ما پنهان ننموده و پنهان نمی کنیم که تحقق نظریه خروج ایران از برجام را درست نمی دانیم. چنین اقدامی آسیب جدی نه تنها به رژیم عدم گسترش هسته ای، بلکه در مجموع به کل سیستم امنیت بین المللی وارد خواهد نمود.

معاون وزیر خارجه روسیه در تفسیر سفر شیزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران نیز یادآور شد که مسکو از هر تلاشی در جهت بهبود اوضاع و برقراری توازن پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استقبال می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هشدار ریابکوف در خصوص تبعات عملی شدن تهدید ایران به خروج از NPT" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ریابکوف در خصوص تبعات عملی شدن تهدید ایران به خروج از NPT"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید