هشدار روسیه درباره اظهارات تحریک آمیز در ترکیه؛ سفیر مسکو در آنکارا تهدید شد

به گزارش وبلاگ میهن، وزارت امور خارجه روسیه تأکید کرد، اظهارات تحریک آمیز و ضدروسی بعضی سیاستمداران ترکیه، کمکی به حل مسائل در منطقه ادلب سوریه نمی کند و استفاده از این شرایط برای دریافت امتیازات سیاسی داخلی غیرقابل قبول است.

هشدار روسیه درباره اظهارات تحریک آمیز در ترکیه؛ سفیر مسکو در آنکارا تهدید شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ میهن به نقل از خبرگزاری نووستی، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای خاطرنشان کرد که مقامات مسکو ا ستفاده از وقایع غم انگیز اتفاق افتاده در منطقه ادلب توسط سیاستمداران ترکیه برای اظهارنظرهای تحریک آمیز درباره این موضوع غیرقابل قبول دانسته و معتقدند که چنین اقدامی به حل و فصل مشکل کمکی نخواهد کرد.

در این بیانیه که روز پنجشنبه منتشر شده آمده است: اظهارات اخیر دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه در باره اوضاع ادلب، جای تأسف شدید دارد. این سیاستمدار ترک سعی نموده تا روسیه و دولت سوریه را مسئول کشته شدن سربازان ترکیه در خاک سوریه دانسته و از رئیس جمهوری کشورش خواسته تا به طور اساسی در روابط با روسیه تجدید نظر کند.

وزارت خارجه روسیه تاکید نموده است: ما معتقدیم که در یک شرایط پرتنش کنونی در مناطق شمال غربی سوریه، باید خویشتن دار بوده و از هر گونه اظهارنظر تحریک آمیز خودداری کرد ، چرا که چنین برخوردی به هیچ وجه به گفت وگوهای سازنده بین دو کشور برای یافتن راهکار مسائل در سوریه کمکی نمی کند.

وزارت امور خارجه روسیه تاکید نمود که کوشش برای استفاده از وقایع غم انگیز ادلب برای امتیاز دریافت در مباحثات سیاسی داخلی کاملاً غیرقابل قبول است.

سفیر روسیه در ترکیه به خاطر اوضاع ادلب مورد تهدید نهاده شده است

آلکسی یرخوف سفیر روسیه در آنکارا از تهدیداتی که علیه وی در رابطه با وخیم تر شدن اوضاع در منطقه ادلب سوریه اجرا شده، اطلاع داده است.

یرخوف در گفت وگو با خبرنگار اسپوتنیک، یادآور شد که تشدید اوضاع در استان ادلب سوریه باعث افزایش لفاظی های روس هراسانه در شبکه های اجتماعی ترکیه شده که بعضی از آنها حتی جنبه تهدید آمیز دارند.

به گفته این دیپلمات، پنج سال قبل نیز به دلیل وقایع اتفاق افتاده در حلب سوریه ، شرایط مشابهی اتفاق افتاده بود.

وی اضافه نمود: همه بیاد داریم که اوضاع چگونه سرانجام یافت؟ بحران هواپیما (سرنگونی جنگنده روسی در آسمان سوریه توسط ارتش ترکیه) و قتل شرورانه سفیر آندری کارلوف در آنکارا. ضمن اینکه من خودم مستقیماً مورد تهدید نهاده شده ام. آیا واقعاً تاریخ به ما چیزی یاد نداده است؟

اوضاع ادلب موضوع گفت وگوی تلفنی روسای ستادکل ارتش های روسیه و ترکیه

این خبرگزاری همچنین گزارش داده است: وزارت دفاع روسیه نیز خاطرنشان کرد که ژنرال والری گراسیموف رئیس ستادکل نیروهای مسلح این کشور شب گذشته مذاکرات تلفنی با ژنرال یاشار گلر همتای ترکیه ای خود انجام داده است.

بر اساس این اطلاعات، در جریان این گفت وگوها ، مسائل مربوط به دستور کار دوجانبه وزارت دفاع روسیه و ترکیه در رابطه با اوضاع جمهوری عربی سوریه، به ویژه در منطقه کاهش تنش ادلب مورد بحث و آنالیز دو مقام بلندپایه نظامی نهاده شد.

لازم به یادآوری است، اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب بعد از آن به شدت رو به وخامت گذاشت که نظامیان روسیه و ترکیه در ماه ژانویه امسال کوشش دیگری را برای برقراری رژیم آتش بس شروع کردند ، ولی تروریست ها فقط بر شدت حملات خود اضافه نمودند که در نتیجه آن، کارشناسان نظامی روسیه و ترکیه نیز جان خود را از دست دادند. در نتیجه فعالیت بیشتر تروریست ها، نیروهای دولتی سوریه اقدامات تلافی جویانه ای را علیه گروه های مسلح غیرقانونی در منطقه ادلب انجام دادند که در نتیجه در اوایل ماه فوریه شهر سارکیب در نزدیکی ادلب آزاد شد.

در تاریخ 10 فوریه (21 بهمن ماه)، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، بار دیگر از کشته شدن نظامیان کشورش در نزدیکی ادلب اطلاع داد. در پاسخ ، ارتش ترکیه به بیش از 120 هدف از مواضع نیروهای دولتی سوریه حمله کرد. آنکارا همچنین از انتقال نیروها و تجهیزات نظامی مضاعف به منطقه اطلاع داد.

رایزنی های مقامات دیپلماتیک و نظامی روسی و ترکیه ای درباره وخامت اوضاع در ادلب از روز شنبه در آنکارا شروع شد، هرچند طرفین هنوز به توافقی دست نیافته اند، مقامات مسکو به ادامه تماس ها در این باره امیدوارند. روسای جمهوری دو کشور نیز تا به امروز دو بار با یکدیگر مذاکره تلفنی داشتند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هشدار روسیه درباره اظهارات تحریک آمیز در ترکیه؛ سفیر مسکو در آنکارا تهدید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار روسیه درباره اظهارات تحریک آمیز در ترکیه؛ سفیر مسکو در آنکارا تهدید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید