نخست وزیر ژاپن در پی امضای توافقنامه صلح با روسیه است

به گزارش وبلاگ میهن، منابع دولتی ژاپن اعلام کردند نخست وزیر این کشور قصد دارد از فرصت نشست اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا برای پیشنهاد تسریع مذاکرات با روسیه برای امضای یک پیمان صلح استفاده کند.

نخست وزیر ژاپن در پی امضای توافقنامه صلح با روسیه است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، منابع دولتی ژاپن اعلام کردند شینزو آبه، ­نخست وزیر این کشور قصد دارد از فرصت نشست اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا (آ سه آن) برای پیشنهاد تسریع مذاکرات با روسیه برای حل و فصل مناقشه سرزمینی و امضای یک پیمان صلح استفاده کند.

رسانه های ژاپن گزارش دادند توکیو امیدوار است در اولین فرصت ممکن به امضای پیمان صلحی بر اساس بیانیه مشترک شوروی - ژاپن در سال 1959 برسد و راه حلی درباره جزایر کوریل جنوبی پیدا کند.

روزنامه ژاپنی ماینیچی شینبون Mainichi Shinbun به نقل از منابع دولتی گزارش داد شینزو آبه، نخست وزیر این کشور این پیشنهاد را در نشست آ. سه آن که 13 تا 15 نوامبر در سنگاپور برگزار می گردد با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مطرح خواهد نمود.

روابط روسیه و ژاپن از سال ها قبل به دلیل نبود توافقنامه صلح با مانع رو به رو است.

ژاپن مدعی حاکمیت بر جزایر کوریل جنوبی (ایتوروپ Itouroup، کوناچیر Kounachir، چیکوتان Chikotan و هابومای Habomai) است و به پیمان دوستی و صلح روسیه - ژاپن در سال 1855 استناد می نماید.

برای توکیو، بازگرداندن آن ها شرط اصلی توافقنامه صلح با روسیه است که بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم امضا نشده است.

مسکو تاکید دارد که جزایر کوریل جنوبی در خاتمه جنگ جهانی دوم بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود و حاکمیت روسیه بر این جزایر مسلم و منطبق با حقوق بین الملل است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نخست وزیر ژاپن در پی امضای توافقنامه صلح با روسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر ژاپن در پی امضای توافقنامه صلح با روسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید