نحوه واکس زدن خودرو

به گزارش وبلاگ میهن، واکس زدن خودرو به منظور محافظت از بدنه و سایر قسمت های خودرو انجام می گردد. در واقع با واکس لایه ای میان بدنه خودرو و ذرات کثیف هوا، گرد وخاک، اشعه، رطوبت و… ایجاد می گردد. با این کار دیگر نیازی نیست که ماشین را به صورت مداوم شست وشو دهید، زیرا آلودگی کمتری به بدنه خودروی شما نفوذ می نماید. ازطرفی پس از واکس زدن، خودروی شما درخشندگی بسیار زیادی پیدا می نماید. توجه کنید واکس زدن با پولیش کردن فرق دارد پس این دو را باهم اشتباه نگیرید!اگر دوست دارید که با انواع واکس خودرو و نحوه واکس زدن آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.

نحوه واکس زدن خودرو

انواع واکس خودروواکس های خودرو معمولا به سه دسته واکس مایع، واکس نرم و واکس سخت تقسیم بندی می شوند.واکس مایع یا Liquid Wax: این نوع واکس اگرچه که ساده ترین نوع واکس زدن برای جلای خودروست اما به نسبت واکس های نرم و سخت، دوام کمتری دارد و معمولا بعد از هربار شست وشوی ماشین با مواد شوینده از بین می رود و باید تجدید گردد.واکس نرم یا Soft Wax: این واکس که به صورت خمیری در بازار وجود دارد.پ پ قدرت درخشندگی واکس نرم مانند واکس مایع است اما ماندگاری اش از واکس مایع بیشتر است. واکس نرم معمولا مناسب خودرو هایی است که چند سالی از عمر آن ها گذشته باشد. واکس سخت یا Hard Wax: این نوع واکس که با نام پولیش واکس نیز شناخته می گردد، معمولا حاوی ذرات ساینده است. به همین دلیل توصیه می گردد هر شش ماه یک بار از این واکس استفاده گردد. همچنین اگر خودروی شما صفرکیلومتر است یا سال های زیادی از عمر آن نگذشته، بهتر است از این نوع واکس استفاده نکنید زیرا ممکن است لایه ای نازک از رنگ خودرو را از بین ببرد. در واقع این نوع واکس مناسب خودروهایی ست که دارای خط وخش های زیر و سطحی هستند نه خودرویی که بدنه اش نو است.

چطور واکس بزنیم؟- برای واکس زدن بدنه کار ساده تری دارید. به این صورت که بعد از شستن و خشک کردن خودرو با دستمال ضدخش، مقداری واکس را روی بدنه قرار دهید و از طریق یک پارچه حوله ای نرم یا پد، آغاز به پخش کردن آن روی بدنه کنید. بهتر است اینکار را به صورت ناحیه ای انجام دهید مثلا اول کاپوت یا سقف ماشین را واکس بزنید و بعد از تمام شدن آن سراغ بقیه قسمت ها بروید. توجه داشته باشید از واکسی بهره ببرید که فقط برای براق کردن است. در نتیجه استفاده از واکس سخت یا همان پولیش واکس که تا حدودی کار پولیش را انجام می دهد مناسب نیست زیرا شما قبلا یک بار خودرو را پولیش نموده اید.- بعد از اینکه تمام قسمت ها را به خوبی واکس زدید با یک پارچه تمیز آغاز به پاک کردن واکس و چربی های اضافه از روی بدنه کنید. به خاطر داشته باشید که بعد از واکس زدن نباید ماشین را بشویید.

زمان تمدید واکس بدنهزمان استفاده مجدد از واکس بدنه خودرو بسته به نوع آن دارد. همان طور که گفتیم واکس مایع را باید بعد از هر شست وشو انجام دهید. از واکس نرم نیز می توانید هر چند ماه یکبار، مثلا سالی 2 تا 3 بار بهره ببرید.

واکس بازسازی کننده سطوح پلاستیکیهمانطور که قبلا اشاره کردیم، استفاده از پولیش یا واکس روی قسمت هایی مانند سپر، پنل های پلاستیکی، تایر، آینه های جانبی و… می تواند این قسمت ها را کدر کند. بنابراین برای سطوح پلاستیکی بهتر است از واکس مخصوص این سطوح بهره ببرید.واکس های مخصوص سطوح پلاستیکی علاوه بر اینکه سطوح لاستیکی و پلاستیکی را براق می نماید، از تغییر رنگ و ترک خوردگی این قسمت ها جلوگیری می نماید و موجب بازسازی رنگ مسئله ای پلاستیک می گردد. همچنین این واکس از سطوح پلاستیکی در برابر تابش نور خورشید، ذرات آلوده، آب و… محافظت می نماید. برای استفاده از این نوع واکس، بعد از تمیز کردن قسمت های پلاستیکی و لاستیکی، واکس را روی سطح موردنظر قرار داده و اجازه دهید تا واکس در سطوح پلاستیکی نفوذ کند. بعد با استفاده از یک حوله یا دستمال مناسب، رسوبات به جا مانده را پاک کنید.برای داشبورد خودرو نیز می توانید از واکس مخصوص داشبورد بهره ببرید. با این واکس می توانید از داشبورد در برابر تابش نور خورشید محافظت کنید زیرا اشعه خورشید می تواند موجب کدر شدن رنگ داشبورد یا حتی ترک خوردن برخی از قسمت های داشبورد گردد.

حال که با انواع واکس خودرو و نحوه استفاده از آن ها آشنا شدید، می توانید با توجه به کاربرد هرکدام از واکس ها، از بین انواع مختلف، واکس مناسب را خریداری و استفاده نموده تا از خودروی خود بیشتر محافظت کنید.

منبع: دیوار

به "نحوه واکس زدن خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه واکس زدن خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید