نجات منطقه ویژه مالی بوشهر از مرگ حتمی

به گزارش وبلاگ میهن، پس از گذشت 5 سال پیگیری مستمر، امتیاز ویژه برخورداری از 20 درصد تخفیف سود بازرگانی واردکنندگان کالا مجدداً به منطقه ویژه مالی بوشهر اعطا شد، معافیتی که نبودش شده بود دردسر و سبب شده بود که سرمایه گذاران یکی یکی از این منطقه پَر بکشند و ورشکستگی و رکود را برای این منطقه به ارمغان بیاورد.

نجات منطقه ویژه مالی بوشهر از مرگ حتمی

در سالهای گذشته برای پشتیبانی از بندر بوشهر، در جریان دپوی کانتینرها از منطقه ویژه به عنوان پسکرانه استفاده شده و بر همین اساس عده ای نیز سرمایه گذاری نموده و قریب به 50 هکتار از اراضی منطقه ویژه به این امر اختصاص یافته که با توجه به کثرت کانتینرها، عده ای مشغول و سرمایه گذاران نیز منتفع شدند.

در انتهای سال 93 آهنگ حذف معافیت 20 درصدی نواخته شد و به تدریج این فرصت از منطقه ویژه و سرمایه گذاران گرفته و قریب به 100 نفر به شکل مستقیم اخراج شدند، همچنین در این جریان زیرساخت های منطقه ویژه در مواجهه با چالش های ناشی از آن دچار آسیب جدی شده و عملا رغبت سرمایه گذاران برای حضور در این منطقه از بین رفت.

در فاصله سال های 93 تا 98 مکاتبات و پیگیری های فراوانی صورت گرفت و مدیران قبلی منطقه ویژه و مسئولین استانی به تناسب توان خود کوشش زیادی کردند اما پیروزیتی حاصل نشد.

در طی دو سال اخیر ضمن پیگیری از همه کانال های ممکن، بارها در جلسات این موضوع مطرح و حتی با حضور در مجلس شورای اسلامی به طور حضوری از نمایندگان خواهان رسیدگی حل این مشکل شد، ولی این تلش ها به نتیجه ای نرسید.

پس از آن با مکاتبه استاندار بوشهر، به نوعی جهت پیگیری ها عوض شد و تاثیرگذاری این جهت در طی مکاتبه با معاون اول رییس جمهور، وزیر اقتصاد و رییس گمرک ایران مشاهده شد و در نهایت نامه ای به هیئت دولت نوشته شد تا این موضوع در مصوبات سفر رییس محترم جمهور گنجانده گردد، با این وجود باز هم پیروز به رفع مسائل نشدند.

مدیران منطقه ویژه مالی بوشهر پس از پیگیری های فراوان از این موضوع ناامید شده و به تعبیری باورشان شد که این معضل دیگر قابل حل نیست، تا اینکه در جلسه اتاق بازرگانی مجددا این مسئله، مطرح و در دستور جلسه نهاده شد.

این بار رویکرد استاندار پیگیری حضوری موضوع از تهران بود و در ترکیب یک تیم مالی به ریاست دکتر گراوند و همراهی معاون مالی ایشان و مسئولین گمرک و اتاق بازرگانی در جلسه روز 19 تیرماه پیروزیتی حاصل شد که 5 سال دنبالش بودند.

همه اینها را حسین نامور، مدیران منطقه ویژه مالی بوشهر در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ میهن عنوان کرد و در ادامه اعلام نمود: هم اکنون مهمترین چالش سالهای اخیر منطقه ویژه مالی بوشهر رفع شده است.

او معتقد است که حالا با توجه به برقراری مجدد معافیت بیست درصدی، سرمایه گذاران می توانند از این فرصت و مزیتی که برای استان ایجاد شده استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نجات منطقه ویژه مالی بوشهر از مرگ حتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات منطقه ویژه مالی بوشهر از مرگ حتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید