میگرن منجر به بیماری خشکی چشم می گردد

به گزارش وبلاگ میهن، محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافتند افراد مبتلا به میگرن 20 درصد بیشتر با ریسک ابتلاء به بیماری خشکی چشم روبرو هستند.

میگرن منجر به بیماری خشکی چشم می گردد

بیماری مزمن خشکی چشم یک بیماری شایع است که در آن، اشک کافی طبیعی برای نرم کردن چشم وجود ندارد، و همین مسئله بر عملکرد چشم تأثیر گذاشته و کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد.

محققان در مطالعه خود دریافتند مردان 65 سال به بالا مبتلا به میگرن حدوداً دو برابر بیشتر با احتمال بیماری خشکی چشم روبرو هستند و در زنان در رده سنی مشابه، وجود این ریسک حدود 2.5 برابر است.

به گفته محققان، ارتباط بین میگرن و خشکی چشم در بین افراد مسن و بخصوص زنان شایع تر است که علت آن، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، استفاده از قرص های ضدبارداری خوراکی و یائسگی است.

ریچارد دیویس، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: پزشکان و متخصصان باید بدانند که بیماران دارای سابقه سردردهای میگرنی در معرض ریسک بالا بیماری خشکی چشم هستند.

محققان در این مطالعه، وضعیت 73 هزار فرد بزرگسال را آنالیز کردند که 8 تا 34 درصد آنان دچار خشکی چشم بودند.

به گفته محققان، فرایندهای التهابی در سطح سلولی از علل مشترک در بیماری خشکی چشم و میگرن هستند.

دیویس در این باره می گوید: تغییرات التهابی در بیماری خشکی چشم موجب بروز مسائل مشابهی در بافت عصبی-عضلانی شده که منجر به ابتلاء و پیشرفت سردردهای میگرنی می گردد.

محققان همچنین عنوان می نمایند آرتروز روماتوئید، دیابت، مسائل تیروئیدی، قرارگیری در معرض دود، آب و هوای خشک و وزش باد، و مصرف طولانی مدت لنزهای تماسی می تواند منجر به خشکی چشم گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "میگرن منجر به بیماری خشکی چشم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میگرن منجر به بیماری خشکی چشم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید