مدرن، پاک و مقرون به صرفه

به گزارش وبلاگ میهن، سارا جعفرزاده-خبرنگار:سال ها پیش خانه های دوچرخه در پایتخت برای نخستین بار در منطقه 8 راه اندازی شد که به دلیل وجود مسائل، مدتی بعد طرح متوقف و شهروندان از خدمات آن خانه ها محروم شدند.

مدرن، پاک و مقرون به صرفه

اما با کوشش مدیریت شهری برای توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی و پاک، قرار است خانه های دوچرخه منطقه 8 مجدد فعال شوند. به همین منظور اخیراً خانه دوچرخه بوستان کوثر افتتاح شده و شهروندان می توانند از خدمات آن استفاده نمایند؛ مجموعه ای که پاتوق خوبی برای دوستداران محیط زیست و دوچرخه سواری است. خیابان سبلان را که به سمت شمال بروید، به خیابان شهید حیدری در محله لشکر می رسید؛ خیابانی کم عرض و طولانی که ترافیک سنگینی دارد و رانندگان را کلافه نموده است. در اینجا اهالی محله لشکر هر روز با تردد خودروها و شلوغی و ترافیک در ساعات تعطیلی مدارس روبه رو هستند به همین دلیل توسعه دوچرخه سواری در این محله ضرورت دارد. حامد میرزابیکی معاون حمل ونقل وترافیک شهردار منطقه 8 دراین باره می گوید: محله لشکر یکی از محله های دارای بافت فرسوده، پرتردد و شهروندان مشارکت پذیر است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نخستین خانه دوچرخه را در بوستان کوثر که مجموعه ای شناخته شده و فعال است راه اندازی کنیم تا به شهروندان بگوییم دوچرخه به عنوان یکی از وسایل غیرموتوری پاک برای کاهش آلاینده های شهر و سلامت شهروندان مناسب است.

  • جهت 65 کیلومتری

تصور کنید در یک روز پر ترافیک می خواهید به مقصدتان برسید و ناگهان در گوشه ای از بوستان محل زندگی تان چشمتان به کانکس خانه دوچرخه در فضای 6 تا 12مترمربعی می افتد. خانه ای که فعلاً حدود 28 تا 30 دوچرخه دارد و برای استفاده از دوچرخه های این مجموعه باید دو قطعه عکس، فتوکپی شناسنامه یا کارت ملی همراه خود داشته باشید. در منطقه 8 حدود 65 کیلومتر جهت دوچرخه سواری وجود دارد که 10 کیلومتر آن به صورت اختصاصی از جمله در بوستان فدک محله نارمک فقط برای استفاده دوچرخه سواران است که کاملاً مجزا از سواره رو و پیاده رو مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین 55کیلومتر دیگر این جهت نیز با گذر عابرپیاده در محله ها مشترک بوده که با خطوط و علائم دوچرخه سواری معین شده و جای نگرانی برای تردد در این جهت وجود ندارد.

  • راه اندازی 19 خانه جدید

با توجه به استقبال شهروندان از خانه های دوچرخه، شهرداری منطقه در نظر دارد امکانات دوچرخه سواری را در اینجا افزایش دهد. میرزابیگی می گوید: در نظر داریم شهروندان بخش عمده ای از سفرهای درون شهری کوتاه را با وسایلی مثل دوچرخه و اسکوتر برقی انجام دهند که بعد از راه اندازی کانکس های دوچرخه، اسکوترهای برقی هم در اختیار شهروندان قرار خواهدگرفت. تا انتها بهمن هم 19 کانکس دوچرخه سواری دیگر در محله های منطقه راه اندازی خواهدشد. یکی از مهم ترین وی ژگی های خانه های دوچرخه عرضه انواع دوچرخه معمولی، دنده ای، برقی و سه چرخه به شهروندان است. علاوه براینها آنها می توانند از پیک دوچرخه هم برای حمل بار و وسایل خود استفاده نمایند که شرایط خاص خود را دارد به عنوان مثال تا 4 کیلو بار از طریق دوچرخه و 4 تا 15 کیلو از طریق سه چرخه حمل می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مدرن، پاک و مقرون به صرفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرن، پاک و مقرون به صرفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید