فراموشی مسائل رودخانه اترک بجنورد با کاهش بارندگی ها ، اترک عامل درآمدزایی یا علت خسارت؟

به گزارش وبلاگ میهن، رودخانه اترک خراسان شمالی که فروردین سال گذشته علت اصلی ایجاد سیل در خراسان شمالی شناخته شد، پس از یک سال و نیم همچنان به حال خود رها شده و خبری از اجرای اقدامات موثر نیست.

فراموشی مسائل رودخانه اترک بجنورد با کاهش بارندگی ها ، اترک عامل درآمدزایی یا علت خسارت؟

گروه دانشگاه وبلاگ میهن، حسین اکبری؛ خراسان شمالی در سیل فروردین ماه سال گذشته نزدیک به 700 میلیارد تومان خسارت دید؛ مبلغ بسیار بالایی که جبران آن چه از سوی دولت و چه از سمت خود مردم کار آسانی نیست. خسارت هایی همچون تخریب 4 هزار واحد مسکونی و تلف شدن 2 هزار واحد دامی ضربه سنگینی به اقتصاد استان وارد کرد.

خراسان شمالی با زیرساخت ها بیگانه است/ سیل با کوچکترین بارش

این سیل در شرایطی رخ داد که میزان بارندگی های خراسان شمالی نسبت به استان های مجاور و یا نقاط غربی کشور پایین تر نیز بود، اما به دلیل زیرساخت های بسیار ضعیف این خسارت به بار آمد.

پس از بروز سیل فروردین سال 98 در خراسان شمالی، محمد علی شجاعی، استاندار این استان گفت: نبود زیرساخت های مناسب در بخش راه و ابنیه فنی موجب شده تا بارندگی های نه چندان شدید هم در این استان به سیل های مخرب تبدیل گردد.

محمدعلی شجاعی خاطرنشان نموده بارندگی های فروردین ماه در این استان شدت چندانی هم نداشت، اما ضعف در بخش های زیرساختی برای استان بحران ساز شده و خسارات زیادی به بار آورد.

استاندار خراسان شمالی از این استان به عنوان استانی بیگانه با پل یاد کرد و گفت: اصلا ساختاری به نام پل و ابنیه فنی در این استان به رسمیت شناخته نشده و با یک بارندگی معمولی راه بسیاری از روستا های منطقه مسدود شده و بحرانی خودساخته ایجاد می گردد.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران خراسان شمالی با اشاره به فراوانی روستا های بدون راه مناسب در این استان، بیان نمود: در بسیاری از مناطق، در واقع بستر رودخانه ها تبدیل به راه شده و اسم آن را هم راه روستایی گذاشته اند.

رودخانه اترک؛ نعمت یا خطر؟

یکی از عوامل بروز سیل در خراسان شمالی را می توان رودخانه اترک دانست؛ به طور دقیق تر باید گفت بی توجهی و رها کردن رودخانه اترک. این رودخانه جزو پنج رودخانه طولانی کشور است که از کوه های هزار مسجد روستای عمارت در شهرستان قوچان سرچشمه گرفته و در طول جهت پس از گذر از دشت های قوچان، فاروج، شیروان و بجنورد وارد خاک جمهوری ترکمنستان شده و به دریای کاسپین می ریزد.

رودخانه اترک نزدیک به 760 کیلومتر طول دارد که حدود 330 کیلومتر آن در خراسان شمالی واقع شده است. به این ترتیب یک ظرفیت بزرگ برای خراسان شمالی به وجود آمده، اما اکنون پس از این که سال ها رودخانه به حال خود رها شده، مستعد ایجاد سیلاب های شدید است به حدی که با بارندگی های نه چندان شدید نیز بسیاری از راه ها، زمین های کشاورزی و حتی منازل مسکونی آسیب می بینند.

این موضوع باعث نگرانی مردم و مسئولان نیز شده است. پس از سیل سال گذشته این نگرانی بیشتر شد و در این خصوص مسئولان بار ها خطرات رودخانه اترک را برای خود یادآوری می کردند.

به عنوان نمونه فرماندار شیروان پس از سیل 98 در این باره گفت: با توجه به بارندگی هایی که در پیش رو داریم نگرانی عمده این شهر، رودخانه اترک است که احتیاج به ساماندهی، لایروبی و دیوار ساحلی دارد.

امین رضا مرآتی با بیان اینکه این امر اعتبارات بالایی می طلبد و فعلا اعتبارات جوابگو نیست گفت: هم اکنون رسوب برداری و لایه برداری از آن انجام می گردد و سعی شده در این خصوص از امکانات همه دستگاه ها استفاده گردد.

وی با ابراز نگرانی از رودخانه اترک در مواقع بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب گفت: با توجه به اینکه بستر رودخانه از بین رفته و بخشی از حریم آن توسط بعضی از افراد تصرف شده است، بستر رودخانه امکان انتقال آب را ندارد که ممکن است شاهد طغیان و سیلاب و خروج آن باشیم.

یک سال و نیم بعد؛ شرایط همچنان اسف بار

با فروکش کردن بارش ها بار دیگر مسائل رودخانه اترک نیز به دست فراموشی سپرده شد و خبری از اقدامات جدی برای حل آن نبود. پس از مدت ها محسن محمدی، معاون عمرانی سابق استاندار خراسان شمالی در خرداد ماه امسال در این خصوص گفت: شرایط رودخانه اترک خراسان شمالی اسفبار است و باید توجه بیشتری به آن کرد.

وی اضافه نمود: پیشنهاد می گردد برای احیای رودخانه اترک، کارگروهی با همین نام، متشکل از دستگاه های مربوط تشکیل و در این باره آنالیز های لازم انجام گردد.

در این بین استاندار خراسان شمالی نیز از شرایط گلایه کرد و گفت: هم اکنون 211 کیلومتر از بستر رودخانه اترک به علت لایروبی نشدن با زمین های کشاورزی هم ارتفاع شده است.

شجاعی بیان نمود: این امر باعث شده است تا با کوچکترین بارش شاهد جاری شدن سیل باشیم که به کشتزار ها و سایر بخش های کشاورزی خسارت هنگفتی وارد می نماید.

وی گفت: برای جلوگیری از خسارت سیل به کشاورزان باید لایروبی رودخانه ها را اجرایی کنیم و اعتبار آن نیز باید تامین گردد.

آیا اقدامی صورت می گیرد؟

اما بالاخره در مردادماه کارگروهی به منظور احیای رودخانه اترک تشکیل شد. مهدی اله پور، مدیر کل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی با اعلام این خبر گفت: تا به امروز، آن گونه که باید، برای بهبود شرایط رودخانه اترک اقدامی نشده است. تخصیص حقابه زیست محیطی، حل مشکل رها شدن فاضلاب، آزادسازی حریم رودخانه از جمله مواردی است که در این کارگروه باید مورد آنالیز و واکاوی قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: کوشش داریم تا با هم افزایی اعضای این کارگروه، رودخانه اترک به پایداری برسد.

در نهایت هفته گذشته مطالعه شرایط رودخانه اترک به دانشگاه بجنورد واگذار شد. بر این اساس محققان دانشگاه بجنورد باید میزان حقابه رودخانه، میزان رسوب، فرسایش خاک و موارد دیگر را آنالیز نمایند و گزارش دهند.

به این ترتیب یک سال و نیم پس از وقوع سیل در خراسان شمالی که علت اصلی آن شرایط رودخانه اترک عنوان شده بود، مطالعات بر روی احیا رودخانه شروع شد و حال باید منتظر ماند و دید این مطالعات، تصمیم گیری ها و اجرای اقدامات پیشگیرانه از وقوع سیل چه مدت طول خواهد کشید؟ و آیا در این مدت باز هم شاهد سیل دیگری خواهیم بود یا خیر؟

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "فراموشی مسائل رودخانه اترک بجنورد با کاهش بارندگی ها ، اترک عامل درآمدزایی یا علت خسارت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراموشی مسائل رودخانه اترک بجنورد با کاهش بارندگی ها ، اترک عامل درآمدزایی یا علت خسارت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید