شفافیت و پاسخگویی ظرفیت دولت را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ میهن، قدرت دولت با تأمین اقتصادی آن رابطه مستقیم دارد و مردم منابع اقتصادی دولت را تأمین نمی نمایند مگر اینکه خاطرشان جمع گردد، اقتصادیاتی که پرداخت می نمایند در جهت منافع جامعه سرمایه گذاری می گردد. چطور می گردد خیال جامعه را راحت کرد؟ با شفافیت.

شفافیت و پاسخگویی ظرفیت دولت را افزایش می دهد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ میهن، نهاد دولت بی شک مهم ترین نهاد پیشبرد کشور برای تحقق اهداف گام دوم انقلاب است. این نهاد مهم، اما خود احتیاج به اصلاحات اساسی دارد تا بتواند امانت ارزشمند انقلاب اسلامی را به آرمان های خود نزدیک سازد. اندیشمندان حوزه اقتصاد و سیاست یکی از اصلاحات مورد احتیاج را ارتقای ظرفیت دولت (capasity state) می دانند. ظرفیت دولت را که یکی از شاخصه های کارآمدی حکمرانی است، می توان به معنای ارتقای قابلیت های دولت جهت پذیرش و فراوری قدرت بیشتر و کاربرد آن در جهت صحیح تعبیر کرد. برای واکاوی بیشتر این قابلیت مهم، به سراغ دکتر علی سرزعیم از اساتید خوشفکر و جوان دانشگاه علامه طباطبایی رفته ایم. او معتقد است ظرفیت دولت دارای دو شاخصه مهم توانایی اخذ اقتصادیات و قدرت نه گفتن است. در خلال مصاحبه با او فرصت را غنیمت شمردیم و مسائل مختلفی همچون شفافیت، ارتقای نظام بروکراسی و اصلاح حکمرانی را به بحث گذاشتیم. حاصل این مصاحبه در ادامه از نظر می گذرد.

جناب دکتر در چند ماه اخیر مبحثی تحت عنوان ظرفیت دولت مطرح شده است که آن را یکی از ویژگی های دولت کارآمد قلمداد می نمایند. این بحث در واقع از چه منظری است؟

ظرفیت دولت را من به این معنا می دانم که چرا قدرت در مجموعه حکومت جمع می شود؟ ما دولت ها و حکومت های ضعیفی داریم بدین معنا که قدرت کمی دارند. در واقع این نگاهی است که به منابع قدرت برمی شود و به اصطلاح ورودی دولت را تشکیل می دهد. بعد از قدرت، مصارف قدرت محل بحث است بدین معنا که این قدرت در چه جهاتی استفاده شود؟ می شود قدرت زیادی داشت، اما برای اهداف بد مثل دیکتاتوری، بنا کردن کاخ و چپاول جامعه از آن استفاده کرد. در کشور های افریقایی این سیاست که به اصطلاح کلپتوکراسی گفته می شود، متعدد است و شما کشور های به شدت فقیری را می بینی که سران آن برای خودشان کاخ های عجیب و غریبی بنا نموده اند. در مقابل این، صرف قدرت جمع شده برای ایجاد کالا های عمومی و رفاه جامعه است. اگر هم کلاً قدرتی نباشد و دولت ضعیف باشد، دولت به بزن بهادری نزول می نماید که صرفاً می تواند امنیت خودش و محدوده قصر را فراهم کند. در تاریخ از این دست دولت ها فراوان داشته ایم؛ وقتی دولت ضعیف باشد، خیلی زور بزند می تواند شهر خودش را سرکوب کند، ولی کار ویژه ای نمی تواند انجام دهد. دولت های ملوک الطوایفی که ما در تاریخ داشتیم از همین نوع است. دولت ها آن قدر قوی نبودند که حکمرانی واحدی را در پهنه سرزمینی اعمال نمایند؛ بنابراین آنچه مطلوب است قدرت زیاد در کنار استفاده خوب از قدرت است. بعضی ها، چون می ترسند قدرت زیاد، استفاده بد ایجاد کند و حکومت را به سمت غیردموکراسی سوق دهد، به اشتباه دولت ضعیف را مطلوب می دانند در حالی که توجه ندارند که دولت ضعیف، دولتی ناکارآمد است که همان طور که امکان کمتری برای ظلم کردن دارد، خدمات کمتری هم ارائه می دهد؛ لذا اگر واقعاً باور داریم دولت در توسعه صاحب نقش است و می تواند زیرساخت های لازم را برای رفاه و راه اندازی اقتصاد انجام دهد، نباید به دولت ضعیف تن دهیم بلکه باید حتماً دولت قوی ای داشته باشیم که این قدرت را در جهت صحیح به کار می برد.

با تعریفی که از ظرفیت دولت ارائه فرمودید می توان آن را از شاخص های توسعه دانست یا نه خودش معلول توسعه است؟

ظرفیت دولت، شرط لازم توسعه است، اما شرط کافی نیست.

شرط کافی را چه می دانید؟

شرط کافی نهاد هایی است که قدرت زیاد را به مجرای صحیح خود راهنمایی می نمایند. به عبارتی قدرت مثل باران است. ما می دانیم که خشکسالی در عین حال که بد است، اما یک خوبی دارد که سیل هم نمی آید، اما آیا ما باید از ترس سیل، خشکسالی را طلب کنیم؟ طبیعتاً نه! باید باران ببارد، اما کانال های کنترل آب فراهم شود. اگر این کانال ها نباشد، باران زیاد تبدیل به سیل می شود و خسارت به بار می آورد. قدرت هم همین طور است، اگر نهاد های کنترل نماینده قدرت وجود نداشته باشند، قدرت در جای نامناسب صرف می شود. این کانال های کنترل قدرت را به قابلیت دولت تعبیر می نمایند که می توان گفت قُل دیگر ظرفیت دولت است.

شاخص های ظرفیت دولت چیست؟ یا بهتر بپرسم یک دولت باظرفیت چه دولتی است؟

سازوکار اخذ اقتصادیات و توانایی نه گفتن را می توان دو شاخصه مهم ظرفیت دولت دانست. کشور هایی مثل کشور ما که توسعه نیافته به حساب می آیند، احتیاج های برآورده نشده بسیاری دارند. شما به هر حوزه ای که نگاه کنید خلأ ها و کمبود های مختلفی وجود دارد. در چنین شرایطی، عموم جامعه بدون توجه به نسل های آینده تنها به دنبال برطرف احتیاج های امروز خود است و حتی حاضر می شود برای برطرف این احتیاجها، منابع نسل قبل و بعد را نیز برای خود فدا کند. در اینجا دولت قوی باید در برابر چنین تمایلاتی بایستد و با نگاهی بلندمدت برنامه ریزی کند؛ جامعه می خواهد منافع امروزش حداکثر شود، اما دولت باید به فکر منافع بلندمدت باشد و این قدرت را داشته باشد که به این تمایلات و گرایشات نه بگوید، اجابت خواسته ها را به تأخیر بیندازد و منابع را صرف بهبود زیرساخت ها کند. دموکراسی ها به همین دلیل می توانند خطرناک باشند. مثلاً شما به صندوق های بازنشستگی نگاه کنید. بازنشسته ها دوست دارند هر چه منابع در صندوق های بازنشستگی وجود دارد، به آن ها پرداخت شود تا هر چه بیشتر در رفاه باشند؛ در حالی که این اتفاق موجب خواهد شد منابع نسل بعد از بین برود؛ دولت باید بتواند به خواسته هایی که از دل جامعه برمی آید نه بگوید و آن ها را مدیریت کند و جلوی خواسته های زودهنگام و بی جهت جامعه بایستد. البته این در عرصه اقتصاد است و متفاوت از عرصه های فرهنگی و سیاسی است. ما متأسفانه راه را برعکس رفته ایم و سعی نموده ایم به جای عرصه های دیگر در اقتصاد بله بگوییم.

یک شاخص دیگر هم فرمودید قابلیت اخذ اقتصادیات است. لطفاً این را هم بیشتر شرح دهید. دقیقاً منظور از قابلیت اخذ اقتصادیات چیست؟

بدیهی است که دولت بی پول، قوی نیست؛ دولت فقیر، قدرت ندارد لذا کاری نمی تواند در جامعه انجام دهد. به همین دلیل اهمیت فراوانی دارد که دولت بتواند منابع خودش را تأمین کند و در ازای منابعی که از جامعه می گیرد، کالای عمومی عرضه کند. در حال حاضر شرایط اقتصادیه دولت مشکل دارد؛ جز مقاطعی که درآمد نفت بالا رفت، در همه سال های اخیر کسری بودجه داشتیم و دولت نتوانسته به جامعه خدمات عمومی ارائه کند. اقتصادیات در اینجا برای رشد اقتصادی کشور ضرورت پیدا می نماید.

با این توصیفی که کردید به نظر می رسد مسئله شفافیت می تواند در ارتقای ظرفیت دولت از حیث توانایی دولت برای اخذ اقتصادیات یاری کند؟

بله. وقتی می خواهید از مردم پول بگیرید، به صورت طبیعی مقاومت می نمایند که چرا من باید پولم را به شما بدهم؟ نطفه دموکراسی و قانون گرایی در همین جاست. من در چند وقت گذشته که روی تاریخ اروپا مطالعه می کردم، متوجه شدم که ریشه انقلاب فرانسه در کسری بودجه بوده است؛ بنابراین قدرت دولت با تأمین اقتصادی آن رابطه مستقیم دارد و مردم منابع اقتصادی دولت را تأمین نمی نمایند مگر اینکه خاطرشان جمع شود، اقتصادیاتی که پرداخت می نمایند در جهت منافع جامعه سرمایه گذاری می شود. چطور می شود خیال جامعه را راحت کرد؟ با شفافیت. او باید شفاف ببیند که پولش در جهت درست سرمایه گذاری و از آن حسابرسی می شود و در مقابلش پاسخگویی مسئولان هم وجود دارد؛ لذا accountability و transparency شرط هایی است که می تواند یاری کند اخذ اقتصادیات از جامعه تسهیل و به دنبال آن قدرت و ظرفیت دولت افزایش پیدا کند.

شما در واقع شفافیت را از عوامل توسعه می دانید در حالی که بعضی اساتید معتقدند شفافیت زاییده توسعه است و اگر دولت به توسعه برسد آن گاه شفافیت ایجاد می شود.

همان طور که شما فرمودید اینجا محل مناقشه است هم دانشمندانی وجود دارند که معتقدند هر چه شفافیت بیشتر باشد، جهت توسعه سهل تر است و هم دانشمندانی وجود دارند که معتقدند وقتی کشوری توسعه یافته و پول بیشتری داشته باشد می تواند برای شفافیت بیشتر هزینه کند و با شفافیت قدرت خودش را ارتقا دهد. من اجمالاً بین شفافیت و توسعه همبستگی می بینم. در واقع فراتر از شفافیت باید گفت بین حکمرانی خوب که یکی از اجزایش شفافیت است با توسعه، همبستگی قوی ای وجود دارد.

به نظر شما چه موانعی برای شفافیت وجود دارد؟ من فکر می کنم یکی از مهم ترین موانع شفافیت فرهنگی عمومی است. مثلاً من نوعی راضی نیستم دولت درآمدم را شفاف کند و اگر درآمد کسی هم شفاف می شود نمی پذیرم. مثلاً فراوان دیده ایم که وقتی مسئولی حقوقش را شفاف می نماید بسیاری معتقدند این یک فیش دیگر یا یک حساب دیگر هم دارد که برای ما شفاف نمی نماید. به نظرتان موانع شفافیت بیشتر فرهنگی-اجتماعی است یا دلایل دیگری هم وجود دارد؟

خیلی نمی توان گفت موانع فرهنگی است. مسائل فرهنگی در طول زمان دستخوش تغییر می شوند اگر در شفافیت به درستی عمل شود، جامعه هم به تدریج رفتارش تغییر می نماید. می شود کاری کرد که افراد کم کم به سمت خوداظهاری بفرایند و خودشان با افتخار بگویند با خلاقیت و کارآفرینی ای که داشتیم، این قدر پول درآوردیم. کتابی را آقای دکتر محمد فاضلی با عنوان دام های اجتماعی و مسئله اعتماد ترجمه کردند که - فکر کنم- حکایت سوئد در 50 سال پیش است. آن موقع مردم ذره ای به حکومت اعتماد نداشتند و حکومت را مجموعه ای فاسد تلقی می کردند، اما شما اکنون می بینید که سوئد از نظر شاخصه های اعتماد عمومی از بهترین های کشور های اروپاست که ایتالیایی ها حسرت آن را دارند

چه اتفاقی در سوئد افتاد؟

در طول زمان اعتمادسازی کردند. اعتماد بین آدم ها هم همین طور است. شما با رفتاری که در درازمدت دارید، در آدم های دیگر نسبت به خودتان اعتماد یا عدم اعتماد ایجاد می کنید. مهم این است که حکومت برنامه ای ولو بلندمدت و 15 ساله برای ارتقای سرمایه اجتماعی داشته باشد و برای رسیدن به آن به صورت پیوسته برنامه ریزی کند.

در واقع شما معتقدید مانعی جز همت و اراده مسئولان نیست.

این لازم است؛ حمایت اجتماعی و یارگیری هم لازم است. حکومت باید به نوعی رفتار کند که ولو نخبگان و روشنفکران هم که عموماً در ابتدای کار بدبین هستند، به این نتیجه برسند که فرایند دولت درست است و می شود با آن کار کرد. اگر این اتفاق بیفتد به تدریج همان ها که بدبین هستند، جلو می آیند و تشویق می نمایند. نمی دانم مدل های اشاعه نوآوری را دیده اید یا نه. در این مدل ها وقت چیز جدیدی را می خواهند اشاعه دهند، در ابتدا هواخواهان آن در اقلیتند، اما هر چه زمان می گذرد، اقلیت به تدریج به اکثریت تبدیل شده و ناگهان به صورت نمایی، ملت به آن هجوم می آورند. اعتماد هم همین است. اولش که اقدامات اعتمادزا انجام می شود، آن ها که بی اعتمادند فکر می نمایند کلک و تئاتر است، ولی به تدریج و مستمر که کار جلو می رود متوجه جدی بودن فرایند شده و اعتمادشان جلب می شود.

به نظرتان سیاستمدار برای جلب اعتماد باید تئاتر هم بازی کند؟

تئاتر بازی کردن در حد نمک غذا بله لازم است. خود غذا باید خوشمزه باشد تا ادویه آن را خوشمزه تر کند. این طور نمی شود که غذای بد درست کنیم و بعد بخواهیم با ادویه به آن طعم اصلی بدهیم. تبلیغات، کمپین و شو باید تا حدی در مدیریت باشد، اما باید مبتنی بر عملکرد واقعی باشد. اگر عملکرد خوب باشد، تئاتر می تواند در شیرین شدن و دیده شدن کار و برجسته کردن نقاط مثبت یاری کند، اما اگر کاری خوب نباشد، این موارد نمی تواند کمبود ها را جبران کند.

بهتر از من می دانید که بروکراسی یکی از عوامل ارتقای ظرفیت دولت است. به نظرتان شفافیت چطور موجب ارتقای بروکراسی خواهد شد؟

بخشی از ناتوانی دولت به دلیل ناتوانی بروکراسی دولت است. بخشی از فساد هم از همین بروکراسی و در لایه های مختلف آن است. وقتی در ساختاری قبح فساد بریزد هر کس در هر رده ای که هست به فساد مبتلا می شود و آن وقت بخشی از منابع را بالایی ها و بخشی دیگر را لایه های پایین تر و میانی می برند؛ این فقط متوقف به دولت و بروکراسی هم نمی شود و توده را هم دچار می سازد و هر کس هرطور می تواند می چاپد. شفافیت اینجا یاری می نماید که فساد در لایه های مختلف کاهش یابد و به تبع بروکراسی ارتقا پیدا کند. فساد های کلان که واضح است، اما بگذارید از فساد های خرد برایتان مثالی بزنم. قانون تأمین اجتماعی ضعفی داشت که وقتی افراد در محل کار دچار فوت می شدند، اما پیش از آن حق بیمه نمی دادند، همکارانش با امضا و شهادت می توانستند اثبات نمایند که او از ماه ها قبل حق بیمه می داده است و از این طریق با تشکیل سابقه، برای همسر و فرزندان مرحوم حق مستمری درست نمایند. این مصادیق حتی در صندوق های روستایی و عشایری هم وجود داشت. افرادی که به علت بیماری یا پیری در آستانه فوت بودند، از مسائل قانون سوءاستفاده نموده و زن جوانی را به عقد خود درمی آوردند و با پرداخت یک ماه حق بیمه، کاری می کردند که بعد از فوت آن شخص، همسرش تا آخر عمر مستمری بگیرد. این ها نمونه ای از فساد های خرد است. با شفافیت می شود هم با فساد های کلان و هم با فساد های خرد برخورد کرد. اما چیزی که مهم تر است شفافیت در استخدامات و پاداش های بروکراتیک است. باید شفاف باشد افراد به چه دلیل در اداره ای استخدام می شوند. آیا، چون پسرخاله فلان وزیر یا مدیر است آمده یا نه واقعاً تخصص داشته و با آزمون استخدامی وارد شده اند. زمانی شنیدم یکی از وزرا همه هم ولایتی های خودش را در اداره تأمین اجتماعی استخدام نموده است! خب شفافیت یاری می نماید تا این اتفاقات تکرار نشود و در بلندمدت، بورکراسی قوی ای داشته باشیم.

به نظر شما، به عنوان استاد اقتصاد چه چیز هایی امروز باید در اولویت شفاف سازی باشند یا به عبارت دیگر چه چیز هایی از بدیهیات شفافیت است که هنوز در ایران برای شفاف سازی آن اقدامی نشده است؟

بعضی چیز ها خیلی بدیهی است که متأسفانه در کشور ما همچنان غیرشفافند. مثلاً هنوز که هنوز است عملکرد بودجه معین نیست. در قانون اساسی تأکید شده که گزارش تفریغ بودجه باید علنی در اختیار مردم باشد؛ لایحه بودجه و قانون بودجه منتشر می شود، اما عملکرد بودجه غیرشفاف است. من از خزانه داری وزارت اقتصاد هم درخواست نموده ام، می گویند استخراج می شود، اما مهر محرمانه می خورد. باشد قبول؛ اما بالاخره بعد از چند سال که باید منتشر شود تا بفهمیم در عمل به هر دستگاه و نهاد چه مقدار بودجه پرداخت شده است. سازمان برنامه هم فقط مجموع هزینه و درآمد را اعلام می نماید. یا مثلاً بدیهی است که وقتی فایل بودجه منتشر می شود با فرمت EXCELL باشد که بتوان در آن جست وجو کرد، اما سال هاست که با فرمت PDF منتشر می شود. یا مثلاً بخشی از حقوق عمومی این است که ما بدانیم توزیع هزینه های بین دستگاهی دولت چگونه است، اما سازمان اداری و استخدامی این اطلاعات را منتشر نمی نماید.

گاهی که سؤال می شود چرا فلان مسئله شفاف نیست، می گویند اگر شفاف کنیم باعث بی اعتمادی مردم به دستگاه ها و نهاد ها می شود، از طرفی می دانیم که شفافیت است که موجب اعتمادسازی می شود. به نظر شما این دور را چطور باید باطل کرد؟

واقعیت این است که این دو می توانند همدیگر را در جهت بهتر یا بدتر شدن یاری نمایند. خوبی ها و بدی ها با هم رشد می نمایند، اما ما باید به تدریج به سمت شفافیت برویم. وقتی شافیت ایجاد شد، به دنبال خودش اعتماد را هم ارتقا می دهد. نباید صفر و یکی به مسئله نگاه کرد. کار باید به تدریج انجام شود. هیچ انسان عاقلی نمی گوید یک دفعه همه چیز را با هم شفاف کنید. منطقی نیست که ناگهان از اتاقی تاریک به اتاقی روشن بیاییم. باید آرام آرام جلو آمد و مردم را با خودمان همراه کنیم.

به نظر شما اطلاعات شفاف شده باید همه فهم باشد یا متخصص فهم؟

همه مردم که وقت ندارند، همه اطلاعات را فهم نمایند. عمدتاً مردم درگیر زندگی روزمره خودشان هستند. این ما دانشگاهیان هستیم که باید به تناسب شغل مان مسائل را برای جامعه بشکافیم. متأسفانه تصور عموم از دانشگاه و استاد دانشگاه غلط است. دانشگاه جایی نیست که قرار باشد صبح تا شب در آن تدریس کنی؛ استاد دانشگاه باید بخش اندکی از وقتش را صرف تدریس کند و بعد عمده فرصتش را برای کار های تخصصی و مطالعه مسائل جامعه بگذارد. من به عنوان استاد دانشگاه باید بر روی بودجه وقت بگذارم و آن را حلاجی و برای مردم تشریح کنم و نظر تخصصی خودم را بگویم؛ لذا اطلاعات در مرحله نخست باید برای نخبگان در دسترس و قابل فهم باشد تا آن ها به مردم دیدگاه شان را در برابر مردم به قضاوت بگذارند.

پس مشارکت مردمی چطور تعریف می شود؟

منظور از مشارکت که مشارکت توده ای نیست. منظور مشارکت سازمان یافته است. مثلاً جامعه اقتصاددان ها باید به داده های اقتصادی دسترسی داشته باشند. الان هزاران داده اقتصادی منتشر می شود، مردم با این داده ها قرار است چه کار نمایند؟ اصلاً دغدغه این اطلاعات را دارند؟ منی که معلم اقتصاد هستم باید از این اطلاعات استفاده کنم؛ لذا منظور از مشارکت، مشارکت نهاد ها و انجمن های تخصصی است که افراد در آن ها سازماندهی می شوند و به وسیله آن ها مشارکت می نمایند و آن انجمن ها بر عملکرد افراد نظارت دارند.

فکر می کنید اصلی ترین مشکل ما چیست که در بسیاری از موارد نمی توانیم ایده های خوب را در حکمرانی عملیاتی کنیم؟

من فکر می کنم حکمرانی، مثل کامپیوتر است که برنامه هایش به روز می شود. الان ایده های حکمرانی به روز شده است، اما ما خودمان را از این ایده های جدید محروم نموده ایم. دولت سال های سال است افرادی را برای تخصص پزشکی و مهندسی به کشور های مختلف بورس می نماید، اما کمتر پیش می آید که افرادی را برای آموختن مدیریت و حکمرانی نوین بفرستد. به همین خاطر با وجود اینکه در حوزه های فنی و پزشکی به دانش بالایی دست پیدا نموده ایم، اما از دانش روز دنیا در این عرصه ها عقب مانده ایم و همچنان رویه های سال های 40 و 50 را اجرا می کنیم. بسیاری از کشور های دنیا سال ها با همین مسائل امروز ما دست و پنجه نرم می کردند و گرفتار فساد و... بودند، اما با برنامه هایی که اجرا کردند توانستند مسائل شان را حل نمایند. ما الان باید از این دستاورد ها استفاده کنیم. قرار نیست همه چیز را خودمان تجربه کنیم. ما باید از تجربیات و دستاورد های موجود در دنیا استفاده کنیم و هر چه سریع تر به سمت گام های اجرایی برویم. همه الان می دانیم که مثلاً شفافیت خوب است، اما مهم این است که بتوانیم شفافیت را اجرا کنیم برای این مرحله هم به آدم های متخصصی احتیاج داریم که در مسائل ریز شده باشند.

فکر می کنید شفافیت و مبارزه با فساد می تواند لوث شود؟

هنر ما این است تمام کلمات خوب را لوث کنیم! من واقعاً نمی دانم 10 سال دیگر آدم ها در ایران چه شعاری می توانند بدهند. هر خوبی که شما فکرش را بکنید ما شعارش را داده ایم.

چرا این اتفاق می افتد؟

عمل به شعار روح می دهد؛ شعار بدون عمل لوث می شود. پس بهتر است اگر نمی توانیم کاری را انجام دهیم، حرفش را هم نزنیم و آن را برای آیندگان بگذاریم.

فرمودید یکی از مسائل حکمرانی این است که از شیوه های نوین حکمرانی عقب هستیم، اما فکر می کنید مشکل چیست که حتی وقتی آدم هایی با پتانسیل بالا و ایده های خوب هم وارد ساختار می شوند، نمی توانند ایده هایشان را آن طور که دلخواه شان است، جلو ببرند؟

یکی اینکه ما حاکمیت متحدی نداریم. منظور فقط دولت نیست، اتحاد همه قوا برای اصلاحات و تغییر مهم است. من مخالف کسانی هستم که معتقد به چنددستگی حاکمیت هستند، حاکمیت باید یکدست باشد تا تغییرات را جلو ببرد. مورد دیگر اینکه باید بفهمیم که مدیریت تغییر، خودش یک تخصص است. همان طور که در تربیت بچه ای تنبل، پدر و مادر باید از کسی یاری بگیرند تا با ساعت ها کلاس و دوره تخصصی روانشناسی و تربیتی آرام آرام بچه را تغییر دهند، در سطح دولت و حاکمیت هم مدیریت تغییر و ارتقای یک تخصص است. متأسفانه این گونه تخصص ها در ایران جایی ندارد و بسیار کمرنگ است. یک مشکل دیگر در کشور ما این است که مسائل زیاد است، اما افراد توانمند، کم؛ لذا افراد مجبورند به مسائل زیادی بپردازند و فرصت نمی نمایند در مسائل عمیق شوند تا توانایی حل مسئله به دست بیاورند. حل مسائل فرآیند ساده ای نیست. مثلاً همه می دانند شفافیت خوب است، اما کسی می تواند در سازمانی شفافیت ایجاد کند که حداقل سه سال بر روی آن سازمان وقت بگذارد تا همه مسائل آن سازمان را اعم از نقاط تعارض منافع، فرآیند ها و گروه های ذی نفع را مطالعه کند و طرح گذار را بنویسد. از طرف دیگر قیود ما از جمله نیروی های ناکارآمد انسانی، کاهش درآمد نفتی و تحریم خارجی در طول زمان هی زیادتر و مجال مانور تصمیم گیری دولت کمتر و محدودتر می شود.

منبع : روزنامه جوان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شفافیت و پاسخگویی ظرفیت دولت را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفافیت و پاسخگویی ظرفیت دولت را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید