زمین 10 متر از محور خود منحرف گردیده است!

به گزارش وبلاگ میهن، یک مطالعه جدید از ناسا می گوید زمین طی قرن گذشته حدود 10 متر از محور خود منحرف گردیده است.

زمین 10 متر از محور خود منحرف گردیده است!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک تایمز، دانشمندان ناسا در جدیدترین مطالعه خود دریافته اند که محور کره زمین در قرن اخیر حدود 10 متر جابجا گردیده است. آنها گرمایش دنیای را مقصر می دانند که منجر به توزیع مجدد وزن در سطح سیاره به عنوان یک منبع اولیه گردیده است.

مطالعات اخیر انجام گردیده توسط ناسا نشان می دهد که انسان ها باعث گردیده اند که زمین در حین چرخش در محور خود، کج شود.

بر اساس اندازه گیری های قرن بیستم، دانشمندان توانستند کشف نمایند که محور چرخش زمین حدود 10 سانتی متر در سال جابجا یا منحرف گردیده است که نهایتا در طول قرن گذشته، زمین بیش از 10 متر از محور خود منحرف گردیده است.

حرکت زمین در مسیر عجیب

بخشی از دلیل اینکه زمین در حال چرخش ناهمگون در محور خود است، توزیع نامناسب جرم در سطح آن است.

زمین کاملا کروی نیست و در واقع یک کره بیضی شکل است که از طرف دو قطب خود کمی کشیده گردیده است. به همین دلیل هنگامی که در محور چرخش خود می چرخد، لنگ می زند و تکان می خورد. این روند حرکت قطبی نامیده می شود.

با این حال، محققان ناسا معتقدند که سه عامل وجود دارد که عمدتا مسئول کج شدن زمین هستند: ذوب شدن یخ ها، حرکت گوشته و بازگشت یخبندانی(که طی آن، سطح زیرین یخچال ها به علت فشار وارده زیاد، برآمده می شوند و پس از آب شدن یخچال به حالت اول بازمی گردند).

سورندرا آدیکاری از آزمایشگاه پیشران جت ناسا گفت: شرح سنتی این است که یک فرآیند به نام واکنش یخبندان، مسئول این تغییر حرکت محور چرخش زمین است. اما اخیرا، بسیاری از محققان پیش بینی نموده اند که فرآیندهای دیگر نیز می توانند تاثیرات بالقوه زیادی بر روی آن داشته باشند.

توزیع مجدد جرم بر روی زمین در قرن گذشته، به ویژه ذوب شدن صفحات یخ و پیوستن آن به اقیانوس گرینلند، بر چرخش طبیعی سیاره تأثیر گذاشته است. در حالی که یخ در نقاط مختلف دنیا به علت افزایش دمای ناشی از تغییرات اقلیمی ذوب می شود، گرینلند به دلیل محل استقرارش مظنون اصلی است.

در طول قرن بیستم، 7500 گیگاتن از یخ های گرینلند در اقیانوس ذوب گردیده است.

با این وجود، دو علت دیگر به طور طبیعی رخ می دهد. در طول آخرین عصر یخبندان در حدود 26 هزار سال پیش، قسمت زیادی از وسعت زمین با یخچال های سنگین پوشیده گردیده و باعث گردیده بود که سطح زمین تحت فشار باشد و از کناره یخچال ها بیرون بزند.

با این حال، زمانی که یخچال ها ذوب می شوند، زمین به آرامی به حالت اولیه خود بازمی شود. این چیزی است که دانشمندان به آن، بازگشت یخبندانی(glacial rebound) می گویند و به دلیل آنکه روند بسیار آهسته ای دارد، زمین هنوز از آخرین عصر یخبندان تاکنون از اثر آن رها نگردیده است.

حرکت گوشته نیز حرکتی در صفحات زیرین زمین است که ناشی از گرمای هسته سیاره است.

چکار می توان کرد؟

در حالی که نژاد بشر نمی تواند کاری برای کنترل بازگشت یخبندانی و حرکت و انتقال گوشته انجام دهد، اما می تواند توزیع جرم در اثر آب شدن یخ ها را مدیریت کند. اگر گرینلند به دلیل تغییرات آب و هوایی همچنان یخ از دست بدهد، حرکت قطبی نیز احتمالا سرعت می گیرد.

این مطالعه در نشریه Earth and Planetary Science Letters منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زمین 10 متر از محور خود منحرف گردیده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین 10 متر از محور خود منحرف گردیده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید