روان آب های اهواز؛ سرگردان بین آبفا و شهرداری

به گزارش وبلاگ میهن، خبرنگاران/خوزستان مدیرعامل آبفا اهواز با بیان اینکه وزارت نیرو مختلط کردن شبکه را تخلف می داند، گفت: وزارت نیرو حاضر به هزینه بیشتر در این زمینه نیست به همین دلیل باید شهرداری اهواز طرح جامع دفع آب های سطحی را اجرا کند.

روان آب های اهواز؛ سرگردان بین آبفا و شهرداری

بهنام مریدی در یکصد و سومین جلسه علنی شورای شهر اهواز که امروز (3 دی ماه) برگزار گردید، اظهار کرد: میزان بارش اخیر طبق ایستگاه هواشناسی سازمان آب و برق خوزستان، 88 میلی متر گزارش شده است. این میزان بارش در مدت زمان سه ساعت، در 50 سال گذشته تنها سه بار اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه کرد: در پی آبگرفتگی ناشی از این بارندگی، تجهیزات و امکاناتی از استان های ایلام، لرستان، کرمانشاه و تهران به اهواز اعزام شد.

مدیرعامل آبفا اهواز با بیان اینکه در حال حاضر آب از منازل بسیاری مناطق تخلیه شده است، گفت: سیستم دفع فاضلاب اهواز تاب آوری این حجم از روان آب را ندارد؛ 2300 کیلومتر شبکه فاضلاب در اهواز وجود دارد که بیش از یک هزار و 100 کیلومتر آن فرسوده است و عمر بالای 50 سال دارد و عمده جنس لوله های این شبکه، بتن آزبست و پولیکا است.

مریدی اضافه کرد: در صورتی که میزان فاضلاب موجود در شبکه تا نیمه باشد، مسئله ای برای دفع فاضلاب وجود ندارد و مشکل خاصی رخ نمی دهد اما زمانی که شبکه با ورود روان آب هاروان آب هاپر می گردد، پمپ ها از کار می افتند و در این حالت، شرایط خوردگی تاج خطوط فاضلاب نیز رخ می دهد. پس از این بارش هم شاهد دو الی سه نقطه ریزش بودیم که یک نقطه آن در مرکز شهر بود.

مدیرعامل آبفا اهواز توضیح داد: اهواز 186 ایستگاه پمپاژ و 400 پمپ دارد که 340 پمپ از این تعداد، برای دفع فاضلاب است.

وی با اشاره به عدم اجرای کامل طرح جامع دفع فاضلاب، گفت: این طرح تا به امروز دوبار در وزارت نیرو مصوب شده اما تنها 40 درصد آن اجرا شده است. به طور مثال تصفیه خانه شرق اهواز جزو این طرح جامع است که 50 میلیارد تومان برای تکمیل آن احتیاج است. برای احداث تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز هم 39،1 میلیون یورو احتیاج است که 85 درصد را طرف چینی و 15 درصد را ما باید پرداخت کنیم. ما قسط اول را به مبلغ 50 میلیارد تومان را تامین کردیم و اگر این مبلغ را پرداخت کنیم به وسیله بانک ایرانی طرح توسعه تصفیه خانه چنیبه شروع می گردد.

مریدی بیان کرد: برای تکمیل کلکتور شرق اهواز نیز مقرر شده بود به وسیله اعتبار ماده 56 اقدام کنیم یعنی دولت تضمین می دهد که پول را پرداخت کند و کار توسط پیمانکار انجام گردد اما پس از برگزاری چهار مناقصه، تنها شرکت کیسون متقاضی بود که به دلیل مسائل تصفیه خانه شرق اهواز و همچنین پروژه مترو اهواز که در دست کیسون است، این شرکت را قبول نکردیم.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو مختلط کردن شبکه را تخلف می داند، توضیح داد: وزارت نیرو حاضر به هزینه بیشتر در این زمینه نیست به همین دلیل باید شهرداری اهواز طرح جامع دفع آب های سطحی را اجرا کند.

مدیرعامل آبفا اهواز با اشاره به پیشنهاد برداشت 100 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای شبکه فاضلاب اهواز با اجازه رهبری، گفت: اگر پول تزریق گردد، طرح جامع فاضلاب اهواز در مدت زمان پنج ساله انجام می گردد البته در این زمینه، شهرداری و آبفا باید همکاری داشته باشند.

وی بیان کرد: راه چاره کوتاه مدت برای حل مشکل اهواز، خرید پمپ است زیرا در هر بارندگی حجم زیادی روان آب وارد شهر می گردد و بین 20 تا 30 تا پمپ ما می سوزند؛ تنها در بارندگی اخیر، 22 پمپ شرکت آبفا سوخت.

مریدی با تاکید بر لزوم آمادگی جهت بارندگی های آینده، گفت: نباید در بارندگی ها برای دفع آب های سطحی، شهرهایی مثل تهران و شیراز به یاری ما بیایند. باید نقاط بحرانی شناسایی شوند.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه طراحی بعضی ایستگاه های پمپاژ اشتباه بود در حال بازنگری این ایستگاه ها هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روان آب های اهواز؛ سرگردان بین آبفا و شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روان آب های اهواز؛ سرگردان بین آبفا و شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید