دشت ها وارد بحران کم آبی شدند

به گزارش وبلاگ میهن، در حال حاضر برداشت غیرمجاز آب از سفره های زیرزمینی 4.7 میلیارد مترمکعب است که موجب شده در سطح تمامی دشت ها با افت و کسری مخزن سفره های زیرزمینی روبه رو شویم؛ به گونه ای که به ندرت دشتی وجود دارد که با چنین شرایطی روبرو نباشد.

دشت ها وارد بحران کم آبی شدند

به گزارش وبلاگ میهن، طبق جدیدترین اطلاعات شرکت مدیریت منابع آب ایران، در حال حاضر حدود 42 میلیارد مترمکعب آب از منابع سفره های زیرزمینی برداشت می گردد که افزون بر 4.7 میلیارد مترمکعب از این رقم مربوط به برداشت چاه های غیرمجاز است. در این بین براساس قانون برنامه ششم توسعه می بایست 11 میلیارد مترمکعب از برداشت سفره های زیرزمینی کاهش یابد.

در همین رابطه عبدالله فاضلی، دبیر طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی این شرکت می گوید که به دلیل محدویت منابع مالی و عدم وجود امکانات لازم برای گسترش این طرح در سراسر کشور، حدود 86 دشت پایلوت با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای برنامه کاهش برداشت ها از منابع زیرزمینی آب انتخاب شده اند.

به گفته وی، دشت های یاد شده بیشترین میزان کسری مخزن را به خود اختصاص داده اند به طوری که حدود 55 درصد کسری مخزن سفره های زیرزمینی کشور مربوط به 86 دشت پایلوتی است که برای اجرای برنامه کاهش برداشت انتخاب شده اند.

دبیر طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران بر این باور است که به هر حال ما کسری مخزن سالیانه و تجمعی داریم و راهی جز کاهش برداشت از منابع زیرزمینی آب نداریم. ما نمی توانیم اجازه دهیم که این افت همچنان تشدید شده و سطح آب دشت های کشور بیش از این کاهش یابد.

همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند که کاهش 11 میلیارد مترمکعبی برداشت از سفره های آب زیرزمینی امری امکان پذیر است اما به پایان رسیدن این برنامه احتیاجمند الزام ها و منابع مالی است که برای اجرای این طرح دیده شده است. طرح ها و پروژه های مرتبط با این برنامه برای به پایان رسیدن، حدود 12 هزار میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارند.

در این بین یکی از برنامه های وزارت نیرو، انسداد چاه های غیرمجاز شناخته شده است و بر اساس آخرین آمارها سال جاری 5518 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد و همچنین 21.2 میلیون مترمکعب اضافه برداشت غیرقانونی آب در چاه های مجاز کاهش یافت.

به طور کلی باید گفت که سالیان متمادی است که با روند کاهش سطح سفره های آب زیرزمینی و تبعات آن روبرو هستیم. براساس آنالیز های اجرا شده در زمینه آب های زیرزمینی، به صورت جمعی رقمی در حدود 100 تا 120 میلیارد مترمکعب از ظرفیت مخازن دشت ها برداشته شده است بنابراین برای تعادل بخشی باید فرصت مناسبی به آن داد تا به مرور زمان با تغذیه درست این رقم به سفره ها بازگردد.

براساس برنامه ریزی اجرا شده باید در برنامه ششم توسعه 11 میلیارد مترمکعب از برداشت سفره ها کاسته شده و به منابع آبخوان اضافه گردد. براین اساس برنامه های متعددی در قالب اجرای طرح احیا و تعادل بخشی برای دستیابی به این مهم در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است.

با توجه به وضعیت بحرانی منابع آبی انتظار می رود دولت نگاه جدی تری به این موضوع داشته باشد تا در سریع ترین زمان ممکن وضعیت منابع آب های زیرزمینی سر و سامان یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دشت ها وارد بحران کم آبی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت ها وارد بحران کم آبی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید