خبر های خوش برای پرستاران؛ از حذف قاصدک تا استخدام 9500 نیروی جدید

به گزارش وبلاگ میهن، معاون پرستاری وزیر بهداشت در آستانه روز پرستار از پرداخت بخشی از معوقات پرستاران، انجام فرایند جذب 5000 نیروی جدید پرستاری و قول وزیر برای جذب 4500 نیروی جدید تا اسفند ماه اطلاع داد.

خبر های خوش برای پرستاران؛ از حذف قاصدک تا استخدام 9500 نیروی جدید

به گزارش، دکتر مریم حضرتی، گفت: در روز پنج شنبه هفته جاری و همزمان با میلاد حضرت زینب (س) مراسم جشن بزرگ روز پرستار نیز با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری مانند دو سال گذشته برگزار می گردد. در جشن روز پرستار همه گروه های پرستاری از جمله پرستاران دانشگاه ها و مراکزدرمانی دولتی، نظامی، تامین اجتماعی، خیریه ها و شرکت نفت، روسای دانشکده های پرستاری، هیات مدیره های نظام پرستاری و. شرکت می نمایند. این جشن با حضور مقام عالی وزارت بهداشت و تنی چند از مقامات کشوری برگزار می گردد.

وی به جلسه روز گذشته اعضای شورای عالی نظام پرستاری با وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت اشاره نمود و اضافه نمود: نتایج این جلسه خبر های خوبی را برای پرستاران به دنبال داشت. پس از دو سال کوشش معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری، روز گذشته وزیر بهداشت دستور اکید دادند که طرح قاصدک در پرداخت های گروه های پزشکی و پرستاری حذف گردد.

به گفته معاون پرستاری وزیر بهداشت، پرداخت ها در طرح قاصدک ظاهرا باید مبتنی بر عملکرد می بود، اما عملا پرداخت ها در این طرح مبتنی بر درآمد بود نه عملکرد؛ بنابراین چه پرستاران و چه پزشکان هر کسی که درآمد بیشتری داشت، برداشت بیشتری نیز داشت. بر همین اساس پرستاران خواستار اجرای عدالت و حذف طرح قاصد بودند که خوشبختانه با دستور اکید وزیر بهداشت این طرح حذف شد.

حضرتی این را هم گفت که باید طرحی مناسبت جایگزین طرح قاصدک گرددالبته با توجه به اینکه ممکن است این موضوع مقداری زمانبر گردد مقرر شد کارگروهی برای اصلاح نظام پرداخت با مشارکت معاونت های پرستاری درمان، توسعه و معاون کل وزارت بهداشت و همچنین نمایندگان سازمان نظام پرستاری تشکیل و در این مورد بحث گردد.

وی گفت: طی دو سال گذشته طرح های مختلفی برای نظام پرداخت پرستاران ارائه شده است که این طرح ها باید در کارگروه مذکور مطرح و در نهایت طرحی مناسب انتخاب و جایگزین طرح قاصدک گردد.

پرداخت بخشی از معوقات پرستاران تا روز پرستار

حضرتی همچنین از دستور وزیر بهداشت برای پرداخت بخشی از معوقات پرستاران تا روز و هفته پرستار اطلاع داد و درباره پرداخت معوقات پرستاران به ایسنا گفت: در حال حاضر میانگین معوقه کارانه و اضافه کار پرستاران به ترتیب 12 و 9 ماه است البته بعضی از دانشگاه ها در پرداخت ها به روز هستند، اما این معوقات در بعضی از دانشگاه ها نیز به 14 ماه هم می رسد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش با اشاره به برگزاری آزمون جذب پرستاران گفت: این آزمون برگزار شده و اکنون فرایند جذب 5000 نیروی پرستاری در حال اجرا است. این پرستاران برای بیمارستان های جدید التاسیس جذب و به کار گرفته خواهند شد. همچنین وزیر بهداشت برای جذب 4500 پرستار دیگر در اسفند ماه قول دادند که امیدواریم فرایند های آن نیز انجام و این موضوع محقق گردد.

حضرتی همچنین از اقدامات صورت گرفته برای پوشش بیمه ای مراقبت های پرستاری در منزل اطلاع داد و به ایسنا گفت : استاندارد های خدمتی برای بیماری های مزمن و شایع نظیر سکته مغزی، بیماران بستری در آی سی یو که احتیاج به مراقبت دارند، نارسایی مزمن قلب، نوزادان مبتلا به ایکتر (زردی نوزادان که احتیاج به فوتوتراپی دارند)، مراقبت های تسکینی در سرطان و بیماری های انسداد مزمن ریوی (copd) تدوین شده و مورد تایید معاونت درمان نیز قرار گرفته است. این استاندارد های خدمتی جهت تصویب نهایی به شورای عالی بیمه ارسال می گردد و پس از تصویب در شورای مذکور، برای اجرا ابلاغ سراسری خواهد شد.

وی در این باره گفت: پرستاری که در منزل ارائه مراقبت دارد باید صلاحیت حرفه ای داشته باشد، بر همین اساس کلیه پرستارانی که در منزل ارائه مراقبت دارند باید صلاحیت علمی اخلاقی، انضباطی و قانونی داشته باشند و تمام این مباحث کنترل خواهد شد. این موضوع الزامی است که انجام گرفته است. از طرف دیگر تا به امروز خدمات پرستاری تنها در بیمارستان تعریف شده بود و استاندارد های خدمت در منزل تعریف نشده بود. در حال حاضر استاندارد های خدمت پرستاری در منزل تعریف و معین شده است و به جهت آن که تعرفه آن نیز معین گردد باید در شورای عالی بیمه مورد آنالیز و تصویب نهایی قرار گیرد.

وی همچنین گفت: حسن دیگر این استاندارد های خدمتی آن است که اگر مساله قانونی و سوگیری قانونی پیش آید قاضی باید بر اساس استاندارد های خدمت قضاوت کند که آیا در خدمت مربوطه از استاندارد ها عدول شده است یا خیر؟ در مجموع این استاندارد ها به نوعی حمایت از مردم است و برای اولین بار نیز در کشور تهیه شد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خبر های خوش برای پرستاران؛ از حذف قاصدک تا استخدام 9500 نیروی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر های خوش برای پرستاران؛ از حذف قاصدک تا استخدام 9500 نیروی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید