خبرنگاران گزارش می دهد؛ تکنیک هایی ساده و باور نکردنی برای تار و مار کردن مسائل گوارشی، چگونه از شر نفخ و ورم شکم رها شویم؟

به گزارش وبلاگ میهن، گاز معده و روده و نفخ شکم ممکن است به عارضه ای تبدیل گردد که به درمان احتیاج دارد.

خبرنگاران گزارش می دهد؛ تکنیک هایی ساده و باور نکردنی برای تار و مار کردن مسائل گوارشی، چگونه از شر نفخ و ورم شکم رها شویم؟

به گزارش خبرنگار ، نفخ شکم به تجمع گاز در دستگاه گوارش می گویند که با بادکردن شکم، احساس پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن همراه است و معمولاً بر اثر خوردن بعضی غذا های نفاخ ایجاد می گردد؛ گاز، وجود هوا در دستگاه گوارش که این دستگاه وظیفه هضم غذا را برعهده دارد که اگر این هضم انجام نگردد فراوری گاز می نماید.

باد شکم که از معده عبور می نماید، شامل مقدار کمی از گاز ها حاوی سولفور است و فراوری بو می نماید، این گاز به وسیله آروغ زدن یا باد شکم خارج می گردد، اما اغلب مردم آن را نگه می دارند؛ این بیماری نوعی اختلال در عملکرد روده است که با درد مزمن در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ و تغییرات در عادات روده ای، بدون هرگونه علت ارگانیک دیگری تعیین می گردد. اسهال یا یبوست از علائم غالب نفخ است که ممکن است به صورت متناوب ظاهر گردد.

قوی ترین ضد نفخ شکم خانگی+ دستورالعمل

علت سندرم روده تحریک پذیر شناخته شده نیست

علت سندرم روده تحریک پذیر شناخته شده نیست، اما چندین فرضیه پیشنهاد شده است؛ عفونت های حاد دستگاه گوارش می تواند زمینه ساز ایجاد این بیماری باشد، از عوامل دیگری که سندروم روده تحریک پذیر ایجاد می نماید، اضطراب، افسردگی و بیماری های با تب طولانی مدت است.

منصور خرمی زاده متخصص طب سنتی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره علت نفخ معده، اظهار کرد: نفخ معده به علت های مختلفی در بدن ایجاد می گردد؛ در بعضی از موارد سیستم دستگاه گوارش نمی تواند عمل دفع را انجام دهد و ممکن است بافت معده ضعیف باشد و نتواند غذا را به خوبی هضم کند.

وی ادامه داد: در بعضی از موارد ممکن است غذا هضم سختی داشته باشد و برای فرایند هضم فرصت زیادی ضروری است؛ بعضی از غذا ها مانند غذا های سرخ کردنی، حلیم و کله پاچه هضم سختی دارند و به مدت بیشتری در دستگاه گوارش خواهند ماند و سریع الهضم نیستند.

غذاهای نفاخ را بشناسید

خرمی زاده بیان نمود: استفاده از بعضی از غذا ها مانند حبوبات باعث ایجاد نفخ می گردد؛ گاهی نفخ به دلیل حرارت زیاد در کبد و معده ایجاد می گردد به طور مثال غذا هایی مانند پیاز، سیر و ادویه جات باعث ایجاد حرارت در معده می شوند که اگر این حرارت بیش از حد باشد فرد دچار نفخ معده خواهد شد، همچنین مزاج گرم معده می تواند باعث فراوری نفخ گردد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه بعضی غذا ها در معده فراوری بخار می نمایند، گفت: اگر معده سرد است باید غذا های گرم مصرف کرد چرا که در غیر این صورت معده بخار فراوری می نماید و آروغ دردناکی رخ خواهد داد، همچنین بعضی افراد در هم خوری می نمایند یعنی غذا ها را پشت هم می خورند.

درمان سریع نفخ معده با نوشیدنی خانگی

نفخ معده در اثر نجویدن غذا

وی اضافه کرد: نجویدن غذا عامل نفخ معده است، از این رو توصیه می گردد افراد حتماً برای درمان نفخ معده اصول غذا خوردن و خوب جویدن را رعایت نمایند، همچنین به هیچ عنوان غذا را درهم نخورند.

خرمی زاده تشریح کرد: باید به وضعیت فصل نیز برای خوردن غذا دقت کرد به طور مثال اگر فصل تابستان است باید غذا های خنک خورد و اگر فصل زمستان است غذا های گرم مصرف گردد؛ زمانی که غذا می خورید نباید فعالیت بیش از حد داشته باشید و اجازه بدهید غذا به خوبی هضم گردد و بعد از آن اگر احتیاج به فعالیت دارید انجام دهید چراکه در این صورت صدا های دستگاه گوارش (قار و قور شکم) بیشتر می گردد و اگر غذا در روده بزرگ گیر کند فراوری باد می نماید.

علت ایجاد نفخ معده چیست؟

محمدحسین فرقانی متخصص عمومی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره علت ایجاد نفخ معده، گفت: اصولاً نفخ به دلیل مصرف بعضی از دارو ها و غذا ها رخ می دهد، همچنین بعضی افراد دچار ضعف معده و مبتلا به معده عصبی هستند پس در معده این افراد تجمع گاز زیاد است، به این افراد توصیه می گردد زمانی که دچار تحریک عصب معده می شوند چای یا قهوه ننوشند چراکه این عوامل بیماری را تشدید می نماید.

فرقانی ادامه داد: بعضی از غذا های ترش، نوشابه، غذا هایی مانند آبگوشت و کله پاچه همچنین هندوانه ممکن است نفخ معده را تشدید کند از این رو توصیه می گردد اینگونه مواد را با دقت بیشتر و اصولی تر مصرف کنید.

این متخصص عمومی با بیان اینکه دارو هایی برای برطرف نفخ معده وجود دارد، گفت: بعضی از دارو ها برای برطرف نفخ معده مفید هستند، اما به هیچ عنوان نباید آن ها را خودسر مصرف کرد و حتماً باید با تجویز پزشک باشد.

نکات کلیدی برای رهایی از نفخ معده

راه های درمان نفخ معده

وی با اشاره به راه های درمانی نفخ معده، گفت: می توان برای برطرف نفخ معده سنجد ساییده شده تجویز کرد، سنجد ساییده شده حاوی پوست، گوشت و هسته سنجد است که اگر افراد این پودر را در یک قاشق چایخوری در ماست یا به صورت خام مصرف نمایند نفخ معده برطرف خواهد شد.

فرقانی یادآوری کرد: مبتلایان به نفخ معده به مدت 21 روز باید روزی یک قاشق چایخوری پودر سنجد را میل نمایند و پس از آن این بیماری به طور کامل درمان خواهد شد، همچنین فراموش ننمایند که از مصرف قهوه و چایی و مواد نفاخ پرهیز نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خبرنگاران گزارش می دهد؛ تکنیک هایی ساده و باور نکردنی برای تار و مار کردن مسائل گوارشی، چگونه از شر نفخ و ورم شکم رها شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش می دهد؛ تکنیک هایی ساده و باور نکردنی برای تار و مار کردن مسائل گوارشی، چگونه از شر نفخ و ورم شکم رها شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید