به بهانه تعطیلی هفته نامه دنیای ورزش: آسیاب به نوبت

به گزارش وبلاگ میهن، درمیانه های دهه شصت و کالاهای کوپنی و صف های همیشه حاضر در همه جا ، صف های دیگری هم به زندگی خودشان ادامه می دادند. یکی از آن صف های طولانی برای خرید بعضی ازنشریات بود.

به بهانه تعطیلی هفته نامه دنیای ورزش: آسیاب به نوبت

به گزارش وبلاگ میهن / مهدی شمس / می شود البته با یک سرچ ساده از ویکی پدیا و کمی پرس و جو از اینطرف و آنطرف به اطلاعاتی دست پیدا کرد و آنها را مرتب نمود و درنهایت هم اشاره مدام داشت به تعطیلی یک مجله باسابقه و در دورانی به شدت محبوب؛ آن هم در آستانه پنجاه سالگی اش. اما اجازه بدهید این کارها را درجایی غیر ازاین جا انجام بدهیم.

این یک روایت اول شخص است از یک پنجره شخصی، برای بازیابی خاطراتی که متکی به حافظه است، یادآوری مطالب و چیزها و کسان و اتفاقاتی از سالهای خواندن دنیای ورزش ...و البته کیهان ورزشی.

1-درمیانه های دهه شصت و کالاهای کوپنی و صف های همیشه حاضر در همه جا و برای هر چیزی که فکرش را می شود کرد، صف های دیگری هم به زندگی خودشان ادامه می دادند. یکی از آن صف های طولانی برای خرید بعضی ازنشریات بود. تصویری تکراری که فقط مختص دو روزنامه مهم عصر نبود، دامنه صف ها به صبح شنبه هم کشیده می شد،برای خرید دو هفته نامه معتبر و موثر: دنیای ورزش و کیهان ورزشی. صفی که همه شکل آدمی در آن پیدا می شد: دانش آموز، کارگر، کارمند، معلم، سرباز و رزمنده، راننده و بیکار. کافی بود مجله کمی دیرتر بخواهد به دکه ها برسد، امری عادی و قابل انتظار در آن روزها، آنوقت بود که این صف کمی لاغرتر می شد.

یک رسم جاری هم گویا این بود که کیهان ورزشی چند ساعت دیرتر از رقیبش به دکه ها می رسید. دستکم در نقاطی که ما مشتریان این دو بودیم چنین بود. پس اگر پول کافی درجیب داشتی و قصد داشتی تا ابتدای صبح خریدار هر دو باشی، اغلب اوقات فقط یکی از آنها دستت را می گرفت. دومجله ای که انگار قرار نبود کسی اسمشان را درست بگوید: دنیا ورزش و کیهان ورزش چیزهایی بود که در دهان ها می چرخید، غلط هایی مصطلح که همه به مکرر در مکرر گفتنش راضی بودند و رها بودند از بدهکاری گوش به حرف این و آن برای تصحیح.

2-دنیای ورزش خوش رنگ و لعاب بود. باب طبع جوانترها که عاشق پوستر و عکس های رنگی بودند و خیلی های شان آنها را بعد از مدتی از دل مجله می بُریدند و در آلبوم های شخصی شان با شرح هایی که خودشان دل شان می خواست زیرش بنویسند، می چسباندند و لذتش را لمس می کردند، یک جور مجله من درآوردی باب میل. مثل عکس های رنگی از لحظه گل فرانسه به اسپانیا در فینال جام ملتهای اروپا 1984، درست در لحظه ای که ضربه کاشته میشل پلاتینی از زیر بغل آرکونادا دروازه بان اسپانیا درحال ورود به دروازه است، یا عکس هایی از بازیکنان برزیل رویایی 1982، رنگی های جذاب از فرشاد پیوس و شاهرخ بیانی و عکس های تیمی داخلی و خارجی. همین عکس ها که در فرم های مختلف دنیای ورزش چاپ می شد به منزله راز موفقیت نشریه تعبیر می شد. در دورانی که فوتبال تعطیل گردیده بود و بازار والیبال و بسکتبال رونق گرفته بود (و خب حتما ما هم همان جاها دورهم بازیها را میدیدیم) عکس های جلال شاهسون، رضا زادان کردار، اصغر نایینی، عکس تیم های والیبال پاس و شیشه و گاز، عزیز پرتوی، اکبرنایینی، علی موذن و بسیاری از والیبالیست های آن دوران در صفحات رنگی دنیای ورزش منتشر می شد. همین اتفاق برای بسکتبال هم افتاد. عباس مرشدی، امیر ایلیاوی،ب همن فرزانه، علی اکبر شیریان، مجید پاشا مقدم، سعید ارمغانی و البته عکس های تیمی که جا خوش می کردند در صفحات رنگی مجله.

3-دنیای ورزش و گاهی آدم های ایستاده در صف برای خرید آن در بسیاری از روزها، از اولین جاهایی بود که می شد از نتایج بازی های باشگاه های تهران باخبر شد. اگر گاهی به هر دلیلی امکان رفتن به استادیوم میسر نمی شد، غالبا این اجبار وجود داشت که تاصبح شنبه صبرپیشه کنیم تا نتایج را با خواندن شان بفهمیم: از روی صفحات فوتبال داخلی دو رقیب شنبه صبح ها. پس روال بر این مدار می چرخید که غروب های جمعه باید رفت سر کوچه و در یک صف دیگر برای تلفن دو ریالی ایستاد و یا بدو بدو به سمت مغازه های محل و با تلفن های قلک دار و پولی و بعد زنگ زد به شماره تلفن های امجدیه والبته شماره معروف 9161 استادیوم آزادی تا یک نفر از آنسوی خط گوشی را بردارد و مثلا بگوید یک هیچ پرسپولیس و تق گوشی را بلافاصله بگذارد. و تو در این ابهام آزاردهنده بمانی که نتیجه پشت تلفن برای دقیقه چند بازی است و چقدر از بازی مانده و چه کسی گل زده و نتیجه نهایی چه گردیده. وقتی هم که یکی دو ساعت بعد باز میرفتی برای تلفن زدن به قصد فهمیدن نتیجه نهایی و کسی هم آن طرف خط نبود تا نتیجه را بگوید، تو میفهمیدی که بازی تمام گردیده است و باید فردا زودتر از خواب بلند شوی و بروی اول صف شنبه صبح ها تا ببینی آخر ماجرایی که از پانزده شانزده ساعت قبل در مغز و روان تو شروع گردیده به کجا رسیده: حکایت همیشگی عاشقان فوتبال در دوران محدودیت و دیریابی.

4-دنیای ورزش، البته که صرفا محدود به فوتبال نبود. از آن بالاتر اینکه خیلی از مواقع اعتراض های شفاهی در گپ و گفت های جمعی می شد مبنی بر اینکه سهم فوتبال در دنیای ورزش کم است! پرداختن دنیای ورزش به کشتی گاهی بیش از فوتبال بود. صفحات متعدد با تفسیرهای فراوان و عکس های زیاد که حجم قابل توجهی از مجله را تشکیل می دادند. این رویه در روزهای برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا و المپیک بیش از همیشه نمود داشت. اسامی زیادی که در مغز و جان خواننده می نشست به این سبب بود که همیشه در مجله مطالبی درباره کشتی گیران داخلی وجود داشت، و جدا از مجید ترکان و عسگری محمدیان و رضا سوخته سرایی و علیرضا سلیمانی و برادران محبی و بسیاری اسامی دیگر، خارجی ها هم سهم گسترده ای از صفحات مجله را سگک دوبل می کردند و در اختیار خود می گرفتند: جان اسمیت، آرسن فادزائف، سرگئی بلاگلازوف (که گزارشگران و مفسران تلویزیونی برای راحتی کار او را بلاگازوف صدا میزدند!) میهمان همیشگی صفحات دنیای ورزش بودند که البته پای شان به صفحات رنگی هم باز می شد .

جدای از کشتی، دنیای ورزش در پوشش مسابقات والیبال هم بسیار پرکار بود و با وبلاگ میهن مختلفی که در شهرستان ها داشت گزارش کاملی از بازی ها را منتشر می کرد ،با تیترهای جذاب که اشاره به زیبایی های استان میزبان داشت. اولین بار نام چی چست را در تیتر یک مسابقه والیبال در دنیای ورزش خواندم، جایی در ارومیه، شهری که همیشه نامش با والیبال عجین بوده. و البته این اقبال دنیای ورزش به ورزش های دیگر در هنگام مسابقه مهم دوی صد متر المپیک ِ بن جانسون و کارل لوییس کاملا مطابق خواست ما بود، همه در انتظار نتیجه این مسابقه بودیم و اطلاعات پیش از مسابقه را از تفسیرهای مفصل دنیای ورزش گرفته بودیم و کاملا راضی بودیم از روالی که دراین خصوص در مجله جاری بود.

5-تماشای فوتبال در دهه شصت، دردسرها و شیرینی های خودش را داشت. ساعت انجام مسابقات هفته بعد توسط گوینده ورزشگاه ها بین دو نیمه بازی دوم اعلام می شد. قبل از بازی های پرسپولیس و استقلال همیشه یک مسابقه برگزار می شد. هما، شاهین، دارایی، بانک ملی، کیان، پتروشیمی، آرارات، برق و تیم های رده های پایینتر همیشه مشتریان این بازی ها بودند. ساعت بازی ها به راحتی و بدون اطلاع قبلی تغییر می کرد. وقتی انتظارمان به سرانجام می رسید که تیم محبوب مان وارد زمین گردیده باشد. حالا هر حرکت مهم و تاثیرگذاری که بازیکنان می کردند این سوال را از خودمان و بغل دستی ها و همراهان مان می پرسیدیم که فردا چه تیتری برایش می زنند، یا چه امتیازی می گیرد، درتیم هفته خواهد بود یا نه، بازیکن هفته چه کسی می شود. این میزان از اهمیت در نشریاتی که می خواندیم برای مان آگاهانه نبود، چیزی بود متصل به روح و رگ و ریشه و شهودمان. از جایی می آمد که ذهن مان عاشق مکتوبات هم بود. دل مان می خواست بازیکن ها و تیم محبوب مان در صفحات کاغذی هم بدرخشند. بی خبر از بازی های رقیب که غالبا همزمان با هم برگزار می شد تیم هفته را در ذهن مان می چیدیم. و خب، طبعا منصف هم نبودیم! همه ذهن ما را بازیکن های محبوب تیم خودمان پر می کرد و اسم شان از بالا تا پایین تیم هفته که قرار بود فردا در دنیای ورزش چاپ شود را در لیست خودمان جا می دادیم. ولی همیشه تیرمان به خطا می رفت. فردا که مجله را می خواندیم،می دیدیم در بهترین حالت ممکن، دو سه نفراز لیست ذهنی در این لیست حضور دارند !

بازی های جذاب باشگاه های تهران فقط در امجدیه و آزادی دنبال نمی شد. شرح بازی ها در دنیای ورزش بود که ما را سیراب تر می کرد. لحظات حساس بازی ها، زنندگان گل ها، جدول رده بندی، جدول گلزن ها، عکس های بازی ها و هر چیزی که مرتبط با فوتبال باشگاهی در آن سالها بود برای ما خواندنی و بلعیدنی بود. بازیکنانی که دنیای ورزش روی آن ها تاکید می کرد: مثل صادق سرور بازیکن اکباتان که معمولا مامور مهار ستاره حریفان برای از کار انداختن آنها بود، کامل انجینی مهاجم تهرانجوان و پیام، رضا محتشم دروازه بان، محمود حاج ابوالحسن معمار دفاع صدا و سیما و کلی بازیکن که دنیای ورزش با نگاهی ویژه و قابل تحسین از آنها نام می برد ومطرح شان می کرد.

در سالی که رقابت های باشگاه های تهران به تعطیلی کشیده شد پرسپولیس و استقلال هر شش بازی قبل خود را برده بودند و قرار بود بازی مهم پرسپولیس و پاس در امجدیه برگزار شود. تصمیمی عجیب و نابخردانه که هیچ توجیهی برای اتخاذ آن وجود نداشت. بازی به دلیل ازدحام تماشاگران انجام نشد و تماشاگران به زمین رفتند و عکس های آن اتفاقات بعدا در دنیای ورزش منتشرشد : تماشاگری روی تیردروازه با تکه ای از تور پاره گردیده دروازه، و یا جماعتی وسط زمین چمن که منتظر هستند بازی شروع شود! بازی های آن سال به کل تعطیل شد و رفت تا فصل بعد. عکس هایی عجیب از روزی عجیب.

اوضاع در لیگ قدس هم چنین بود. لیگی که در دو گروه برگزار می شد و تیم ها به صورت استانی با هم بازی می کردند. دنیای وررش همیشه احترام ویژه ای برای خوزستان قائل بود. چیزی که ته دل ما و دیگر مردمانِ ایران را راضی می کرد. نوعی قدردانی از مردمی که بغل در بغل جنگ و خون و آتش یادشان نرفته بود وقتی با تیم تهران الف بازی دارند پنجاه هزار نفرشان به استادیوم تختی اهواز بیایند و دور هم خوش باشند. عکس های شیرین کاری های رضاچاچا طرفدار قدیمی خوزستانی که در دنیای ورزش چاپ میشد یادمان می انداخت عشق به فوتبال خودش را از هر جایی که بتواند بیرون می اندازد و در چشمان مان می نشیند. میزبانیِ درجه یک آن روزها امری بدیهی بود؛ چیزی غریب، دشوار یاب و دیرهضم برای این روزگار. خوزستانی که قلب همه ما بود و هست به درستی احترام ویژه ای در دنیای ورزش داشت .

دنیای ورزش همیشه به فوتبال شهرستان ها هم توجه نشان می داد. گزارش های مختلف، ما را با اسامی تیم ها و بازیکنانی آشنا می کرد که امتیازش برای همیشه در اختیار دنیای ورزش است: مهران نجفی و دریای بابل، نساجی قائمشهر و رحیم و نادر دست نشان از جمله اینها هستند.

هنگام مسابقات تیم ملی دنیای ورزش با اعزام خبرنگار و عکاس همیشه مطالب مفصل و منحصر به خودش را منتشر می کرد. چه این مسابقات بازیهای آسیایی دهلی نو 1982 بود و چه جام ملتهای آسیا سنگاپور 1984 و حتی بازی های دیوار چین که تیم دوم ایران به آن مسابفات رفته بود. در هنگام شکست های تیم ملی؛ انتقادات دنیای ورزش همیشه بر مداری آرام حرکت می کرد که تبعیت کاملی داشت از مشی همیشگی موسسه اطلاعات. یکی از مواردی که در خاطر دارم که کمی از آن روال خارج شد به بعد از مسابقات سنگاپور 1984 برمی شود. ایران بعداز تساوی برابر عربستان در وقت قانونی و با گل به خودی شاهین بیانی در دقیقه 89 و در پی آن شکست در ضربات پنالتی، در دیدار رده بندی هم مغلوب شد و چهارم شد. چند روز بعد از آن مصاحبه ای با ناصر ابراهیمی دریک ستون منتشر شد با این تیتر: با این شکست همه چیز را باختم (نقل به مضمون). چند ماه بعد و پس از مصاحبه دیگری از ابراهیمی که شکست را نپذیرفته بود این دو مصاحبه را کنار هم گذاشت و مطلبی سراسر انتقادی منتشر کرد. چیزی که کمتردر آن سالها دیدیم.

6-اولین نشانه های در جا زدنِ دنیای ورزش از تابستانی که جام جهانی 1990 آلمان برگزار می شد اتفاق افتاد. در کنار پخش زنده و با تاخیر مسابقات از تلویزیون و برنامه تابستان 69 رادیو با اجرای محمدعلی اینانلو، رقیب دنیای ورزش به صورت یک روز در میان در کنار مجله هفتگی خود اقدام به انتشار روزنامه کیهان ورزشی کرد. چیزی که پیش از آن سابقه نداشت. اینها را بگذاریم کنار اتفاقاتی که در آن سال ها وسال های بعد از آن افتاده بود. دیگر دنیای ورزش و کیهان ورزشی تنها رسانه های قدرتمند ورزشی نبودند. ظهور هفته نامه های ورزشی که با نشریه هدف شروع شد و با بشیر و پهلوان و فضیلت و نیرو و عصرورزش و ..ادامه یافت عرصه رسانه های ورزشی را گسترده تر نموده بود. جنگ تمام گردیده بود و نشریات خصوصی پا به عرصه گذاشته بودند. با مطالبی جزیی نگرتر و پکیجی جذاب تر. مثلا خواننده هدف می دانست که اگر مطالب ورزشی از صفحه 8 به بعد شروع می شود ولی در کنار آن می تواند دو صفحه جذاب سینمایی با امضای پرویز نوری را هم بخواند. بعدها که روزنامه ابرار ورزشی و بعد از آن خبرورزشی روی دکه ها آمد، کیهان ورزشی هم روزنامه شد (هرچند که ادامه نیافت) ولی دنیای ورزش همچنان بر همان دایره پیشین می گشت. تعدد روزنامه های ورزشی حق انتخاب را بیشتر می کرد و دیگر احتیاج نبود تا شنبه منتظر ماند و جدول رده بندی مسابقات بوندس لیگا و سری آ را خواند و منتظر هفته بعد ماند. یکی دو روز بعد از مسابقات اروپایی همه چیز جلوی مان بود. این تغییر به مذاق جامعه خوش آمده بود و استقبال فراوان از روزنامه های ورزشی موید آن، ولی باز هم تغییری درسیاست های مدیریتی دنیای ورزش و ترتیب و زمان و روال انتشار آن صورت نگرفت. انگار که پنجره ای محکم بسته گردیده باشد و هیچ اراده ای برای باز کردن آن وجود ندارد.

دیگر نه عکس های دنیای ورزش غبطه برانگیز بود و نه تیم های هفته اش. با پخش زنده و کامل مسابقات دیگر نه احتیاجی بود گزارش های بازی را از روی دقایقی که در مجله شرح داده گردیده بخوانیم و نه به ذهن مان برای تصویرسازی شان فشار بیاوریم. به دورانی رسیده بودیم که دیگر باید آن چیزی را که می خواندیم چیزی بیشتر از آن چیزی که می دیدم به ما بدهد. حلقه مفقوده ای که حیات دنیای ورزش را سرانجام داد.

7-حقیر، هرچند که مشتری همیشگی دنیای ورزش بودم، اما دل در گرو کیهان ورزشی داشتم. نویسندگانش را به اسم می شناختم و می دانستم کدام صفحات دنبال اسم شان بگردم و مطلب شان را بخوانم و اینکه بدانم دو صفحه در جستجوی زوایای ورزش به قلم د. اسداللهی درکجای مجله است. کاریکاتورهای بامزه احمد عبداللهی نیا، مطالب ابراهیم افشار، هنریک تمرز و دیگر نویسندگان برایم همان چیزی بود که در دنیای ورزش وجود نداشت: امضای پای مطلب. اهمیت نمی دادم که به خاطر صحافی بد کیهان ورزشی همیشه منگنه وسطش باز می شد و مجله ورق ورق می شد و عکس های رنگی اش به کثرت رقیب نیست. حتی گزارش ها و تیترهایش را هم بیشتر دوست داشتم، نقطه قوتی که کیهان ورزشی به مراتب در آن بهتر از دنیای ورزش بود. بماند که حکایت کیهان ورزشی هم بهتر از دنیای ورزش نیست.

8- احتمالا همه آنهایی که این روزها بساط مرثیه سرایی برای به آخر خط رسیدن دنیای ورزش را بر پا نموده اند مدت ها بود که آن را فراموش نموده بودند، مانند اغلب آن نوجوانان و جوانان ایستاده در صف های جلوی دکه های روزنامه فروشی ها، مانند اکثر ما، مانند من. باید بپذیریم که دوران انتظار داشتن از دیگران برای لذت بردن از نوستالژی هایی که برای جمعی از من و ما و دیگران مطبوع بوده، گذشته. آنها تاریخ مصرفی دارند که منحصر می شوند به زیست و تنفس در روزگاری خاص با حال و هوایی متعلق به همان دوران. ما در دورانی همه مطالب دنیای ورزش را می خواندیم و می بلعیدیم، همه را، حتی متن و سر و شکل آگهی های ترمیم موی مجله را هم از بر بودیم. اما و صد اما که روزگار عوض گردیده. دیگر کسی خیلی حواسش به دکه ها نیست و صفی بسته نمی شود برای این چیزها، آدم علاقمند بازی ها را زنده می بیند و از اینترنت آخرین اطلاعات را به دست می آورد و ساعتش را لحظه به لحظه با حال و روزش تنظیم می نماید. اگر می خواهیم که برای چیزهای از دست رفته مان سفره عزا و افسوس راه بیندازیم یادمان باشد این کار را با تمرکز و با آگاهی انجام دهیم . حواس مان هم باشد که اگر قرار است در هر کاری همچنان دل به نوستالژی صرف ببندیم، بدانیم که آسیاب به نوبت است و دیر یا زود نوبت خودمان هم می شود.

منبع: سازندگی

منبع: iran-varzeshi.com

به "به بهانه تعطیلی هفته نامه دنیای ورزش: آسیاب به نوبت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به بهانه تعطیلی هفته نامه دنیای ورزش: آسیاب به نوبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید