بدهی 103 میلیاردی پالایشگاه شازند در حوزه عوارض آلایندگی

به گزارش وبلاگ میهن، خبرنگاران/مرکزی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: پالایشگاه اراک بابت سنوات گذشته خود 103 میلیارد تومان بدهی عوارض آلایندگی دارد.

بدهی 103 میلیاردی پالایشگاه شازند در حوزه عوارض آلایندگی

سید مهدی مقدسی امروز یکشنبه در جلسه کار گروه کاهش آلودگی هوای اراک اعلام کرد: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک باید براساس قانون هوای پاک بروزرسانی گردد.

وی گفت: همیشه در روزهای بحرانی آلودگی هوا موضوع سهم آلایندگی از صنایع و منابع آلاینده مطرح می گردد، پالایشگاه اراک بابت سنوات گذشته خود 103 میلیارد تومان بدهی عوارض آلایندگی دارد و سوال اینست که چرا تا به امروز دیوان محاسبات پالایشگاه را مجبور به پرداخت این عوارض نکرده است.

وی توضیح داد: شهر اراک تا به امروز از این سهم عوارض محروم بوده است و اگر این رقم طی 2 سال اخیر پرداخت شده بود مسائل امروز وجود نداشت. یکی از مهمترین دغدغه های امروز مردم بحث آلودگی هواست و اگر تکالیفی برای صنایعی چون پالایشگاه تعریف می گردد باید براساس قانون هوای پاک باشد و محیط زیست نیز در این رابطه مطالبه گری داشته باشد.

مقدسی با اشاره به طرح توسعه نیروگاه گفت: هر گونه طرح توسعه در نیروگاه یا دیگر صنایع باید بر مبنای مطالعات و ملاحظات زیست محیطی باشد و قبل از هر اقدامی باید پژوهش صورت گیرد.

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر کریمی نیز در این جلسه با اشاره به ماده 18 قانون هوای پاک اعلام کرد: براساس این ماده قانونی وزارت نفت موظف است برای فراوری سوخت کشور از جمله بنزین، نفت گاز، نفت کوره و نفت سفید مطابق استانداردهای ملی مصوب اقدام کند.

وی توضیح داد: پالایشگاه امام خمینی(ع) شازند سهم بسزایی در فراوری سوخت کشور دارد، سوال اینجاست که آیا در پالایشگاه این استانداردهای ملی در فراوری مدنظر واقع شده است یا خیر و آیا در محدوده استان مرکزی و شهرستان های اطراف پالایشگاه مانند اراک، خنداب و شازند سوخت با کیفیت به صورت کامل عرضه می گردد؟

کریمی با اشاره به وجود گزارشاتی مبنی بر سوزاندن LPG در فلر اعلام کرد: وزارت نفت تا به امروز در بحث بازیافت فلر در محیط های پالایشگاهی و غیرپالایشگاهی اقدامی نکرده است.

وی با اشاره به شرایط مصرف آب در سه صنعت بزرگ در شهرستان شازند که از منابع زیرزمینی استفاده می نمایند، اضافه نمود: آب سد کمال صالح در ماه هایی از سال سرریز می نماید، پیشنهاد می گردد این صنایع ضمن پرداخت بها ملزم به برداشت از این آب شوند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک مصوب هیات وزیران در سال 1386 است، توضیح داد: حدود 12سال از عمر این مصوبه می گذرد و پیشرفت های خاص و مشخصی را در اجرای آن نمی بینیم. از طرفی پایش آلودگی هوای اراک به صرف گزارش مرکز پایش در یک مقطع کوتاه نتیجه درستی نخواهد داشت و باید برای فرایند بلندمدت برنامه ریزی و سیاستگذاری کرد.

وی اعلام کرد: نمونه ای از مباحثی که به نتیجه نرسیده است شرایط ایرالکو و انتقال آندسازی است که هیچ کس از جمله این شرکت، مسئولان استان و حتی دستگاه قضا در مورد این انتقال جوابگو نیستند. وکیلی آمد سر شرکت را کلاه گذاشت، مبالغ هنگفتی از جیب شرکت که پول بیت المال است را برد و هنوز تکلیف آن روشن نشده است و مسلما در این جلسات باید به این موضوع رسیدگی گردد.

کریمی تاکید نمود: اینکه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک به کارگروه استان تبدیل گردد درست نیست، اراک 40 درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده است که هنوز مصوباتی که مختص آن است اجرایی نشده است. باید این طرح مورد بازنگری قرار گیرد و اقدامات به انتها برسد.

نماینده مردم اراک در انتها اضافه نمود: این جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک است، اما نه شهردار و نه فرماندار اراک در این جلسه حضور ندارند که جای تاسف است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بدهی 103 میلیاردی پالایشگاه شازند در حوزه عوارض آلایندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی 103 میلیاردی پالایشگاه شازند در حوزه عوارض آلایندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید