اسارت را با تئاتر و شعر تحمل پذیر کردیم، معرفی برگزیدگان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی جشنواره تئاتر استان تهران، اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران با حضور اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهردای تهران، احد جاودانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، محمدحسین اسماعیلی معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیرحسین شفیعی رییس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران، امیر دژاکام، حسین محب اهری، بابک برزویه، فرهاد اصلانی، ژاله صامتی، هایده حائری، ارمغان بهداروند، مهدی آشنا، مصطفی تقی زاده و با اجرای احمدرضا فیروزی در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران برگزار گردید

اسارت را با تئاتر و شعر تحمل پذیر کردیم، معرفی برگزیدگان

احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در سخنانی تعامل انجمن هنرهای نمایشی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری را از اتفاقات مثبت این دوره جشنواره معرفی کرد و گفت: طبق جلساتی که با معاون شهرداری تهران، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار کردیم کوشش می کنیم فضایی ایجاد کنیم که شاهد اجراهای بیشتری از هنرمندان شهرستان های استان تهران باشیم.

در بخشی از این مراسم مدیران برتر ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان های استان تهران و مدیر تالار محراب قدردانی شدند.

سپس امیرحسین شفیعی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: نزدیک به 2 سال است که مسئولیت ریاست انجمن هنرهای نمایشی استان تهران را بر عهده گرفتم و تا 20 روز آینده دوره مدیریتم به انتها می رسد. در این مواقع معمولاً گزارش عملنمودها ارائه می گردد اما من می گویم که هرچه نموده ام وظیفه ام بوده و عملکرد ما از طریق سایت تئاتر تهران و سایر رسانه ها منتشر گردیده و دوستان ملاحظه نموده اند.

وی اضافه نمود: در اینجا از آنچه باید اتفاق می افتاده و من در انجام آن ناتوان بودم سخن می گویم. تئاتر در شهرستان های استان تهران با محرومیتی بزرگ روبه رو است. محرومیتی هم در حوزه اعتبارات و مالی و هم در مدیران فرهنگی خوب. اگر این دو مورد در کنار هم قرار می دریافتد ما اتفاقات خوبی رقم می زدیم.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران تأکید کرد: امروز انجمن هنرهای نمایشی استان تهران توان مدیریت شعبه های شهرستان های خود را ندارد چراکه در 2 سال گذشته حتی یک تن خواه به مسئولان انجمن ها پرداخت نگردیده است. تا چه زمانی باید نمایش ها در شهرستان ها اجرا روند و روسای اداره های فرهنگ و ارشاد شهرستان ها تعریف آن را نمایند و هنرمند از هزینه شخصی دکور نمایش نصب کند و پول طراحی و چا پوستر و اقلام تبلیغاتی را بپرازد؟ ما در این دو سال که هیچ در این 20 سال یک ریال پول حمایت نداشته ایم و با مدیرانی روبه رو هستیم که برای هنرمندان تئاتر پرونده می سازند. باید متأسف باشیم از این موضوع، آن هم برای هنرمندان شریفی که از جیبشان هزینه می نمایند تا خلق اثر نمایند. در شهرستان ها دچار مشکل هستیم و من به همین دلیل از شما می خواهم وقتی به شهرستان ها سر می زنید حتماً در فضای پنهان با هنرمندان گپ وگفتی داشته باشید.

وی توضیح داد: ما صاحبان اصلی فرهنگسراها و مجتمع های فرهنگی هستیم و اداره ها مستأجرهای ما هستند بنابراین منّتی بخاطر اختصاص سالن بر سر ما نباشد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران ادامه داد: ما باید مدتها صحبت کنیم که روزی دو ساعت مهلت برای تمرین به ما داده گردد اگرچه با تمام این مشکلات توانستیم تئاتر استان تهران را مدیریت کنیم و به بهترین شکل جشنواره را برگزار کنیم. ما در طول سال رویدادهای متعددی را برگزار کردیم، البته این مهم هم بدون همکاری معاون هنری ادراه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تحقق پیدا نمی کرد.

شفیعی در سخنانش هشدار داد: اگر پس از این، رسیدگی کامل در تئاتر استان تهران وجود نداشته باشد، کمک هزینه نداشته باشیم و انجمن های هنرهای نمایشی شهرستان های استان بدون بودجه فعالیت نمایند هر روز در یکی از شعب شهرستان هایمان بسته خواهد شد و دوستان مجبور به مهاجرت به تهران خواهند شد.

وی در انتها سخنانش از اوحدی ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای حمایت از این رویداد فرهنگی و اختصاص پردیس تئاتر تهران به این جشنواره تشکر کرد.

در بخش بعدی این مراسم با حضور هایده حائری، سعید اوحدی، احد جاودانی و امیردژاکام از حسین محب اهری تجلیل شد و مریم کاظمی مورد تقدیر نهاده شد.

حسین محب اهری گفت: با اجرای نمایش خسیس تا دو هفته پیش که روی صحنه بودم، 80 نمایش را بازی نموده ام و خیلی دلم می خواهد که صدمین نمایشم را هم بازی کنم.

سعید اوحدی اظهار کرد: امیرحسین شفیعی با اجرای دریادلان در ماه مبارک رمضان، نشان داد که تئاتر به قدری جذاب است که می تواند هزاران نفر را در پارک دانشجو جمع کند، مردم از دیدن نمایشی لذت ببرند و اثری ماندگار گردد.

وی هنر تئاتر و شعر را تنها هنرهایی معرفی کرد که بی واسطه با مخاطب ارتباط برقرار می نماید. وی همچنین ادامه داد: بی واسطه ارتباط دریافت در صحنه نمایش، امر مهمی است که با ادبیات، شعر، سخنوری و شعر همراه است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: در برهه ای که اسیر شدم، 2 رشته هنری که بر جامعه اسیران بسیار تأثیر داشت، هنر نمایش و شعر بود و به همین دلیل هم من معتقدم باید به دلیل تأثیر این هنر صندلی ارزشمند این هنر را بدانیم. هنر انقلاب تأثیر زیادی در فعالیت های سیاسی کشور داشته است.

فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: هنر تئاتر هنری است که می تواند تأثیرگذاری در رفتار مخاطب داشته باشد و برای فرهنگ سازی از آن بهره برد. تئاتر هنری است که باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرد.

وی ادامه داد: در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی امروزه نگرش های خاصی بوجود آمده و ما همیشه افتخار حضور در تئاترها و مصاحبه با هنرمندان آن را داشته ایم. در این حوزه بودجه خوبی در سال 1396 و 1397 به تئاتر اختصاص پیدا کرد.

وی از بیمه هنرمندان به عنوان یکی از دغدغه هایی که باید مسئولان داشته باشند و نه هنرمندان سخن گفت و اجرای تئاتر خیابانی که امکان جذب مخاطب تئاتر را افزایش می دهد اقدامی مناسب دانست.

در ادامه برگزیدگان این جشنواره بدین توضیح معرفی گردیدند:

طبق آرای هیأت داوران بیست و سومین دوره جشنواره تئاتر استان تهران هومن رهنمون (کارگردان نمایش آنکه گفت آری آنکه گفت نه) و علی خودسیانی (نویسنده و کارگردان نمایش همسفران همیشه هپی) شایسته تقدیر شناخته شدند.

موسیقی

با تقدیر از موسیقی نمایش یوسف , یوزف , جوزپه (فرزاد ابوعلی و صادق لرکی) جایزه برگزیده این بخش به موسیقی نمایش یک خانواده محترم (سیدجمال الدین حسینی) اختصاص یافت.

گریم

در این بخش، گریم نمایش غده (لیلا مهدی پور و فرانک مستشاری) به عنوان برگزیده معرفی گردید.

طراحی لباس

جایزه نفر برگزیده این بخش به طراح لباس نمایش غده (مهلا ایرج ساعی) اهدا شد.

طراحی صحنه

با تقدیر از طراح صحنه نمایش بیمار (محمد یزدی)، طراح صحنه نمایش یک خانواده محترم (سیدمحمدرضا مرتضوی) به عنوان برگزیده معرفی گردید.

عکس

در بخش مسابقه عکس وحید مشایخی، زهرا زارعی، زهره غلامی و رویا مرجایی شایسته تقدیر شناخته شدند و هادی میثمی به عنوان برگزیده این بخش معرفی گردید.

بازیگری زن

جایزه سوم بازیگری زن به صفورا خوش طینت برای نمایش (یک خانواده محترم)، جایزه دوم بازیگری زن به لادن قناد برای نمایش (سعادت لرزان مردمان تیره روز و شش تایی ها)، جایزه اول بازیگری زن: به مژگان رادفر برای نمایش (مرگ یزدگرد) اختصاص یافت.

بازیگری مرد

جایزه سوم بازیگری مرد به صورت مشترک به حسین نصیری (غده) و پیمان دانشمند (آقا و خانم ارغوان)، جایزه دوم بازیگری مرد به صورت مشترک به علی رجائی (یوسف, یوزف, جوزپه) و سعید سالمی (مرگ یزدگرد)، جایزه اول بازیگری مرد به محمد رفیعی (خانواده دوست داشتنی من) اعطا شد.

نویسنده

جایزه سوم به صورت مشترک به پیمان دانشمند (آقا و خانم ارغوان) و فربد عقیده مند(غده)، جایزه دوم به محمد رفیعی (خانواده دوست داشتنی من) و جایزه اول به مسعود هاشمی نژاد (یک خانواده محترم) اهدا شد.

کارگردانی

جایزه سوم کارگردانی به محمد رفیعی (خانواده دوست داشتنی من)، جایزه دوم کارگردانی به رضا همتی (غده) وجایزه اول کارگردانی به عادل عزیزنژاد (یک خانواده محترم) اعطا شد.

در انتها هیأت داوران سه نمایش یک خانواده محترم، خانواده دوست داشتنی من و غده را به دبیرخانه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی و پیشنهاد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اسارت را با تئاتر و شعر تحمل پذیر کردیم، معرفی برگزیدگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسارت را با تئاتر و شعر تحمل پذیر کردیم، معرفی برگزیدگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید