از چگونگی تخصیص بودجه تا نبود سالن تخصصی برای تئاتر

به گزارش وبلاگ میهن، رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی با بیان اینکه بخشی از بودجه هایهنرهای نمایشی، از استان تامین می گردد که حمایت ها محدود است، گفت: در حال حاضر سالن مناسبی برای اجرای تئاتر در شهر بیرجند وجود ندارد.

از چگونگی تخصیص بودجه تا نبود سالن تخصصی برای تئاتر

علی شریفی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ میهن اظهارکرد: انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی جزء قدیمی ترین انجمن های کشور است که در حال حاضر 14 گروه در استان در این انجمن ثبت گردیده است.

وی با بیان اینکه پنج گروه در حال ثبت است، اضافه نمود: گروهای ثبت گردیده در انجمن، در انتخاب هیئت مدیره استانی سهیم هستند.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی اعلام کرد: در سطح استان، در شهرستان هاینهبندان، زیرکوه، قاین، سرایان، طبس، فردوس و بیرجند گروه های مصوب داریم.

شریفی ادامه داد: در طول سال گذشته نزدیک به 38 نمایش و در سال 95، 46 نمایش در استان برگزار گردیده است.

سالن خوبی برای اجرای تئاتر در بیرجند نداریم

وی با بیان اینکه بعد از آتش دریافت سالن علامه فرزان، اجراها کم تر گردیده است، اضافه نمود: در حال حاضر سالن مناسبی برای اجرای تئاتر در شهر بیرجند وجود ندارد اما در شهرستان ها وضعیت سالن ها مطلوب است.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی اعلام کرد: جشنواره تئاتر استانی در نیمه دوم شهریورماه در قاین برگزار خواهد شد که 26 گروه نمایشی در این جشنواره ثبت نام نموده اند.

شریفی ادامه داد: ادامه روند اجراهای عمومی و کارگاه های آموزش در شهرستان ها، اجرای کارگاه های استانی با حضور اساتید کشوری، افزایش سطح کیفی و سطح دانش اعضای انجمن و گروه ها و بروز رسانی این گروه ها، از اولویت های سال جاری انجمن هنرهای نمایشی استان است.

وی اظهار کرد: سه عنصر اساسی که احتیاج است در این حوزه سرمایه گذاری گردد، بحث آموزش، تولیدات و حمایت از اجراهای عمومی و حضور در جشنواره ها است.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی با بیان اینکه جشنواره ها، محلی برای دیده شدن کوشش های هنرمندان است، اضافه نمود: باید برای اجراهای گروه های نمایشی در خارج از استان نیز کوشش کرد.

شریفی با اشاره به اینکه بودجه های انجمن به دو شکل تامین می گردد، توضیح داد: بخشی از بودجه ها به یاری تفاهم نامه هایی است که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که از مرکز فرستاده می گردد و بخش دوم یاری هایی است که اداره کل فرهنگ و ارشاد استان به مجموعه هنرهای نمایشی تخصیص می دهد.

وی با بیان اینکه مجموعه هنرهای نمایشی از حمایت های استانی کمتر برخوردار می گردد، اضافه نمود: ثبت گروه های نمایشی از زمانی که شروع گردیده ساماندهی گروه های اجرایی در سطح استان ها و شهرستان ها انجام شده است.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی اعلام کرد: مدارک موجود هر گروه بعد از ثبت در سامانه رسمی به شورا می رود که بعد از تصویب مدارک، به تهران معرفی گردیده و به عنوان گروه الف، ب و گروه ج تقسیم بندی می شوند که هر سه گروه را در استان داریم.

شریفی با بیان اینکه آموزش یکی از مهم ترین احتیاجها و مسائلی است که باید سرمایه گذاری گردد، اضافه نمود: مسائل مالی متناسب با کوشش هنرمندان نیست و مسائل حمایتی باید برای آنان درنظرگرفته گردد.

وی مشکل سخت افزاری و استاندارد نبودن سالن های تئاتر در استان را از مسائل تئاتر استان دانست، توضیح داد: با فرمانداری ها صحبت گردیده که سالن های مناسب برای تئاتر ساخته و بازسازی گردد که این امر نقش بسزایی در رشد کمی و کیفی نمایش ها خواهد داشت.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان جنوبی یادآور شد: ضروری است دستاوردهای هنر استان به وسیله رسانه ها انعکاس پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از چگونگی تخصیص بودجه تا نبود سالن تخصصی برای تئاتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از چگونگی تخصیص بودجه تا نبود سالن تخصصی برای تئاتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید