آلمان بعد از انتخابات آمریکا به دنبال عقد توافق جدید است

به گزارش وبلاگ میهن، ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه آلمان به دنبال یک توافق جدید دیپلماتیک با واشنگتن پس از انتخابات آمریکاست. به گفته او، چندجانبه گرایی و نه ناسیونالیسم، برای روابط دو سوی آتلانتیک اهمیت دارد.

آلمان بعد از انتخابات آمریکا به دنبال عقد توافق جدید است

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به روزنامه تاگس اشپیگل آم زونتاگ گفت، بعد از انتخابات آمریکا، برلین برای احیای روابط ترانس آتلانتیک که در جریان چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ آسیب دید، کوشش می نماید.

هایکو ماس گفت: درست پس از انتخابات، ما با پیشنهادهایمان به واشنگتن نزدیک می شویم و یک توافق جدید ترانس آتلانتیک را پیشنهاد می دهیم. برلین، جدای از اینکه چه کسی برای چهار سال آینده راهی کاخ سفید گردد، این کار را انجام می دهد.

این مقام آلمانی همچنین گفت: به لحاظ دیپلماتیک خطرناک است که من به عنوان وزیر امور خارجه، نظرات شخصی خودم را درباره نتایج انتخابات در دیگر کشورها بیان کنم. این تصمیم به عهده آلمانی ها نیست، بلکه بحث بر سر انتخابات دموکراتیک در آمریکاست. ما پس از آن باید با نتیجه این انتخابات کنار بیاییم.

او در اشاره ای ضمنی که تمایل به سمت حزب دموکرات آمریکا را نشان می داد، گفت: جو بایدن بر این عقیده است که همکاری چندجانبه، قدرت آمریکاست. ما مجبور بودیم که به توصیف ترامپ از چین و روسیه و اتحادیه اروپا به عنوان عظیمترین دشمنان ایالات متحده گوش کنیم. این فرایند باید به آخر برسد.

وزیر امور خارجه آلمان اضافه کرد: درک مشترک از قوانین بازی دنیای ضروری است تا با مسائل دنیای نظیر تجارت، حفاظت از اقلیم، پاندمی کرونا و عصر دیجیتال حل گردد. چنانچه ما با این مسائل عظیم دوران خودمان به شکلی متحد واکنش نشان ندهیم، آینده دنیا تیره و تار به نظر می رسد.

هایکو ماس با اشاره به روابط سنتی پس از جنگ دنیای دوم میان آمریکا و اروپا از جمله استقرار نیروهای آمریکایی در آلمان گفت، تعامل با وظایف آینده در شرایطی آسان تر می گردد که ما در کنار یکدیگر به آنها نزدیک شویم، در صورتی که ما بهتر به یکدیگر گوش فرا دهیم و از یکدیگر درس بگیریم.

در حالی که کمپین های ریاست جمهوری آمریکا به خط انتها نزدیک تر می شوند، دونالد ترامپ شنبه ادعا کرد که کشورهای بیشماری از جمله آلمان مایل به شکست او در انتخابات سه شنبه هستند. او به حامیانش گفت: چین نمی خواهد من باشم. ایران می خواهد که من نباشم. آلمان هم نمی خواهد من باشم.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "آلمان بعد از انتخابات آمریکا به دنبال عقد توافق جدید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان بعد از انتخابات آمریکا به دنبال عقد توافق جدید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید