آفت کش ها می توانند موجب افزایش ریسک چاقی شوند

به گزارش وبلاگ میهن، به گزارش خبرنگاران، کلرپیریفوس از متداول ترین آفت کش های مورداستفاده در سراسر دنیا است. مطالعات قبلی نشان داده اند که قرارگیری در معرض این آفت کش ممکن است موجب چاقی و دیابت گردد، اما مکانیسم اصلی آن همچنان نامشخص است.

آفت کش ها می توانند موجب افزایش ریسک چاقی شوند

محققان دانشگاه کشاورزی چین در مطالعه ای به آنالیز میکروبیوم های روده انسان به عنوان مهم ترین میکرواکوسیستم بدن پرداختند.

میکروبیوم های روده که متشکل از صدها هزار میلیون میکروارگانیزم است، تأثیرات مهمی بر سیستم ایمنی و وزن بدن دارند. این میکروبیوم ها می توانند به بدن در هضم بعضی مواد غذایی که معده و روده کوچک قادر به هضم آنها نیستند، یاری نمایند.

محققان در آزمایشات حیوانی به غذا و آب آشامیدنی موش ها آفت کش افزودند. آنها دریافتند مصرف آفت کش موجب اختلال در ترکیب و انسجام روده می گردد که نتیجه آن افزایش ورود مواد سمی به بدن و در نهایت بروز التهاب، فاکتور پرخطر مقاومت انسولین و چاقی، می گردد.

معمولاً مقاومت انسولین در افراد چاق دیده می گردد و نفش مهمی در ابتلاء به دیابت دارد.

وانگ پنگ، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: افزایش جمعیت باکتری های مسموم نماینده در بدن موجب اختلال در توازن میکروبیوم های روده شد که در نهایت منجر به تجمع چربی بیشتر در موش ها شد.

به گفته وانگ، نتایج ما نشان می دهد که استفاده گسترده از آفت کش ها ممکن است در ایجاد اپیدمی بیمارهای مرتبط با التهاب نقش داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آفت کش ها می توانند موجب افزایش ریسک چاقی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفت کش ها می توانند موجب افزایش ریسک چاقی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید